Mina investeringar hos Tessin startade 2016, inte allt för långt efter det att aktieportföljen drog igång. 2019 har varit ett riktigt fint år hos Tessin och jag har fått tillbaka riktigt mycket pengar i form av ränta.

Observera Tessin

Det här inlägget ingår i mitt samarbete med Tessin. Alla åsikter är dock 100% mina egna och skulle jag finna att Tessin inte längre intresserar mig kommer jag meddela det på bloggen

Tänk på att aktieinvesteringar alltid innebär ett stort risktagande. Investera aldrig pengar i aktier som du inte är beredd att förlora. Kronan till Miljonen rekommenderar aldrig någon att köpa något utan på bloggen får du enbart följa mina egna tankar och val på vägen till 1 miljon kronor.

 

 

Ny Portfölj

Just nu har jag 3 pågående projekt hos Tessin. Vissa av dessa kommer att avslutas nu i 2020. Här ser du hur portföljen ser ut och för närvarande uppgår värdet till 110.000 kr.

 

Årets utdelare

Tack vare en fin direktavkastning så har det trillar in rätt hyggligt med slantar under året. Att jämföra år för år blir däremot lite skevt då utbetalningen i projekten kan ske lite olika, men med tiden så är jag medveten om att kassaflödet från Tessin bara ska växa sig större och större:

 

Summering Avkastning

2017: 5 073 kr

2018: 5 770 kr

2019: 6 007 kr

Totalt: 16 850 kr

*Samtliga belopp är före skatt på 30%

 

Vissa kanske är snabba och räknar ut att direktavkastningen enbart är 5,5%: 6 007 (ränta) / 110 000 (totalt investerat belopp). Tyvärr blir det lite knas att räkna så då jag nyligen gick in i Tessins låneportfölj med 50.000 kr och där har jag ännu inte fått någon ränta på mitt investerade kapital.

Den ränta jag får från Tessin ser jag till att spara på ett separat sparkonto hos Avanza dit jag också för över mitt månadssparande dedikerat till just Tessin (oftast 1000 – 2000 kr varje månad). När det då dyker upp ett projekt tar jag från dessa pengar och investerar. Det har funkat bra för mig!

Själv skulle jag gärna se att Tessin öppnar upp för ytterligare låneportföljer med blandade projekt framöver. Visst, avkastningen är kanske lite mindre, men riskspridningen och det spridda kassaflödet gör det hela attraktivt. 

Tessin kommer vara en av många spelare som ser till att jag kommer kunna luta mig tillbaka där kring 40 år och ta en betydligt tidigare pension än många andra.

2
0
Kommentera gärna :)x
()
x