Efter ett litet uppehåll där vi inte haft särskilt många IPO:er dimper nu en drös in för att noteras innan det nya året. Den troligtvis mest omtalade är WeSports som har sin sista teckningsdag på måndag.

 

 

Kort info om WeSports notering

Listas på: First North

Teckningskurs: 80 kr

Säkrad andel av IPO: 30%

Sista teckningsdag: 2025-12-08

Beräknad Första handelsdag: 2025-12-09

Minsta antal aktier att teckna: 80 st (totalt minsta belopp alltså 6 400 kr)

 

 

Jag har haft ett hyggligt bra IPO år 2025 där de tre jag tidigare gått in i sålts första handelsdagen med bra avkastning procentuellt. Det ger inga stora pengar då jag ofta går in med ett lågt belopp och sällan får allt jag tecknat tilldelat.

Apotea var helt klart den bästa för mig. Men det här gör jag mest för att jag tycker det är roligt.

2025 har samtidigt varit ett år då du egentligen kunnat plocka vad som helst och fått en bra start, med några undantag givetvis. Väldigt många har utvecklats starkt första handelsdagen då många väljer att dumpa det man fått tilldelat.

WeSports IPO

WeSports är ett hyggligt intressant bolag som enkelt förklarat förvärvar och utvecklar andra bolag som erbjuder utrustning för sportentusiaster och elitidrottare. Förvärven kan både vara faktiska produktbolag men också exempelvis återförsäljare.

Bara sedan 2019 har man gjort hela 38 förvärv. Det är ändå mycket på sex år för ett bolag av den här sorten. 2019 var också året då bolaget grundades av ett gäng nyckelpersoner från CDON samt BHG Group.

När man skapade bolaget såg man ett behov av att kunder efterfrågade mer avancerad utrustning än vad större kedjor likt Stadium och Intersport kunde erbjuda. Nu ska man alltså in på First North och erbjudandet uppgår till 500 miljoner kr. Ca 60% av WeSports försäljning sker online.

422 miljoner av dessa 500 miljoner utgörs av nytryckta aktier. Två av grundarna säljer aktier för ca 33 miljoner kr vardera. Pengarna ska gå till att fortsätta växa sägs det.

WeSports har riktigt stora tillväxtmål och räknar med att växa 20% årligen. Hälften ska vara via organisk tillväxt medan andra hälften är förvärv.

Sedan kan man fråga sig hur mycket förvärvsmöjligheter som finns kvar. Ja, bolaget själva har beställt en marknadsstudie som visar att det finns 7000 aktörer på den nordiska marknaden för sport- och fritidsutrustning. Så ja, än så länge är det inte där skon klämmer.

 

Kommer jag teckna?

En nackdel är att aktien inför noteringen inte är billig. Ca P/E 20 för nästa års estimerade vinst. Då är även utvecklingen svår att följa med tanke på alla förvärv och allt känns lite som en soppa om jag ska vara ärlig. Samtidigt är värderingen inte hög ifall man lyckas med sina mål.

Det verkar inte som att WeSports kommer ge någon utdelning. Hela lönsamheten är rätt lövtunn med en rörelsemarginal på ca 5,5%. Målet är däremot 7-8% beträffande rörelsemarginalen. Ska man äga aktien på lång sikt är troligtvis det här det mest negativa. Många är dock bara sugna på ett teckna-sälj scenario.

Efter noteringen kommer det nog inte finnas särskilt mycket utrymme kvar till förvärv då bolaget har en nettoskuld på 270 miljoner kr.

Då det här är en IPO med hög emissionskostnad, rätt låg andel säkrad inför IPO (30%) samt att aktien känns rätt dyr har jag valt att avstå. Dock finns det givetvis möjlighet att trycket blir högt och att kursen stiger initialt. Själv kommer jag avvakta och se vilka andra möjligheter som blir 2026.

Jag önskar er som tecknat lycka till 🙂 Det blir spännande att följa!

 

5
0
Kommentera gärna :)x
()
x