Troligtvis har ingen missat att K2A totalt vänt på klacken och nu har som avsikt att slopa utdelningen för preferensaktien. När en preferensaktie inte ger någon utdelning så blir den mer eller mindre värdelös i investerarens ögon och aktien föll över 30% på beskedet. Det här är också lite av en gåta som jag inte förstår.
K2A slopar helt utdelningen
När K2A släppte sin bokslutskommuniké den 14 februari stod det skrivet:
Styrelsen avser föreslå årsstämman att ingen utdelning lämnas per stamaktie (0,15 kr). Styrelsen avser föreslå årsstämman att utdelning till preferensaktieägare lämnas i enlighet med bolagsordningen, vilket innebär kvartalsvis utdelning om 5,00 kr per preferensaktie (sammanlagt 20,00 kr per år)
Det är knappast någon nyhet att styrelsens förslag inte är en spikad utdelning. Först när stämman klubbat igenom denna blir den ristad i sten och är då i princip omöjlig att rucka på. Som du vet har SBB lyckats skjuta fram utdelningen, men att dra tillbaka den har jag nog aldrig hört talas om.
Däremot är det hyfsat sällan som styrelsens förslag till utdelning inte blir den som klubbas igenom. För att denna ska ändras krävs att radikala förändringar sker. En pandemi är väl ett lysande exempel. Jag som varit med ett tag har faktiskt bara upplevt det under pandemin i min egna portfölj.
Med drygt en månad kvar till utdelning ändrar alltså styrelsen sitt förslag från 20 kr ner till 0 kr. Det här visar också att en preferensaktiens utdelning aldrig är säker, även om investerare har förtur framför stamaktieägarna.
Hyfsat väntat
Jag tror jag skrivit åtminstone två gånger här på bloggen att jag borde byta ut K2A mot Sagax D. Att dra ner på risken kändes som ett smart val. Ändå satt jag på händerna utan någon att göra något schackdrag.
Allt började egentligen inte med de stigande räntorna utan i samband med Rysslands invasion av Ukraina. Här såg vi stigande energipriser och högre priser på insatsvaror som slog mot K2A:s byggprojekt. Sommaren 2022 togs beslutet att stoppa alla nya projekt samt varsla de flesta inom segmentet K2A Trähus.
Sedan kom de kraftigt stigande räntorna när allt redan såg trist ut. Här blev problemen ännu större och bolaget startade aldrig något nytt projekt i egen regi allt sedan tredje kvartalet 2021.
Enda räddningen som kunde köpa tid var egentligen att K2A hade hyfsat fina bundna räntor, men det faktum att stora obligationer ska lösas in (700 miljoner kr under 2024) samt en överskuldsättning på 7,5 miljarder kr gjorde att horisonten var mörk.
Varför sålde jag inte? Ja, kanske för att jag trodde att det någon gång skulle lösa sig…
Värt att tänka på är att K2A var ett litet innehav i min portfölj och den minsta posten i vad vi kallar fixed income.
Mail till Vice VD
Vad jag själv tyckte var märkligt är att de obligationsförfall på 400 respektive 300 miljoner kr sedan länge var kända. Själv fick jag inte ihop vad som nu radikalt förändrats från styrelsens första förslag till det som man gav i veckan.
Jag mailade därigenom Christian Lindberg för att fråga men i ärlighetens namn hade jag ingen förhoppning på bra svar. Svaret blev givetvis det tråkiga och väldigt traditionella:
”Vi kan inte ge mer information än det som levererades i pressmeddelandet”
Men vad hade jag egentligen förväntat mig?
Jag blev i alla fall inte förlöjligad, vilket jag blev när jag kontaktade Saltängen Property Invest när det begav sig 🙂
Köpt något nytt
Det intressanta var väl att se kursfallet i K2A som successivt tilltog under dagen. Första två timmarna var aktien ner 15-20% och jag tror jag sålde vid -22%. Sedan blev det -30% för att fortsätta ner.
Hela händelsen spred sig som en löpeld och här kunde vi tydligt se scenariot när det blir trångt i dörren. Nyheten kom däremot mitt under arbetsdagen så jag förstår att folk först blev varse detta mot slutet av dagen.
Jag slängde i alla fall in pengarna i Sagax D i stället. Självklart skulle jag gjort det betydligt tidigare men nu har jag gråtit nog över den spillda mjölken känner jag.
Helt klart är det i lägen som dessa man uppskattar att antalet bolag i portföljen är många till antalet.






Ja det var trist och givetvis tänker man ju att ”varför såg man inte detta komma”. Förhansbeskedet var det som fick mig att släppa sälj-knappen, det och en viss del av ”bias” då detta var ett av mina äldsta innehav som fortfarande fanns kvar, många andra preffar har blivit inlösta eller gett upp sin utdelning (heimstaden, balder, sas, oscar, Alm med flera). Trist nog var jag inte hemma denna dagen och hade ingen möjlighet att kolla i telefonen förrän vid 17-tiden på kvällen, inte så kul att se portföljen ”-63000 kr”… där K2A var en del av denna massiva nedgång,… Läs mer »
https://snalgrisen.blogspot.com/
”LÅÅÅNGT mail tillbaka från nexa kundsupport där de i princip idiotförklarade mig”
Alltså oj vilka svin ändå. Personligen har jag kanske bara haft tur men i princip allt som strulat och som jag klagat på har jag blivit kompenserad för utan att bli ifrågasatt. Sedan finns det som du skriver vissa bolag som enbart drivs av att tillfälligt tjäna pengar. Open Infra är ett annat exempel
ALM pref håller sin utdelning på 8,4kr per aktie och år.
Kanske inte fel att en gång för alla göra sig av med sbb b och d plus Intrum och lägga det på något riktigt riktigt bra
Jag gillar och har alltid gillar K2A, gillar deras inriktning och portfolio. Även att dom drar hem pris efter pris i grön och hållbart boende.
Så jag kommer sitta på mina k2a pref. Har typ 600 =P tänker dom kommer igen. Ser hellre dom gör så här och rätar ut sig än dom pushar utdelningar. Dock vore ju en emission lättare i fall preffen var högre värderad och inga inställda utdelningar =P
Tja vad säger man. Är minus 41 000 på K2A preffen men behåller den tillsvidare för att se om de får ordning på det. Med 62 aktier i portöljen påverkas den marginellt men ändå surt när kaffepengar försvinner. Säljer sakta men säkert av sämre företag och satsar på de tråkiga som ligger på 50% och uppåt i tillväxt i portföljen. Påverkar utdelningar men roligare att se innehavet växa och få utdelningar. Värt att titta på är norska bolag. Högre direktavkastning och tuggar på år efter år. Även danska företag tuggar på. Torm b.la. är uppe över 20% i portföljen och… Läs mer »
Hej!Numera håller jag mig till större och ”tryggare bolag” och håller mig så långt borta som jag kan från små och mindre bolag och särskilt långt borta håller jag mig från bolag som inte tjänar pengar oavsett storlek på bolaget.Detta innebär att jag mår väldigt mycket bättre och jag kan även enkelt sälja och köpa aktierna då det finns en bra omsättning av aktier varje dag i stora bolag.Vinster från mina aktier utan utdelning kommer jag i allt större utsträckning köpa andelar i utdelande ETF:er och även i utdelande fonder för att få ett stadigt flöde av nya pengar utan… Läs mer »
Väldigt bra förklarat Peter. Det var lite den teorin jag fick för många år sedan även jag men ändå trillar man ibland in på minor likt denna och SBB.
Sålde i stort alla K2A aktier när jag läste om beslutet (brukar alltid sälja om utdelningen ställs in och köper annat istället). Hade som tur var ändå inte så många aktier då PE varit dålig (lekaktie senaste tiden).
Aktiestiensen PE rekommendation mellan 5-20 verkar ändå fungera bra.
MVH
Började känna under 2022 och 2023 att det nog är lite fara och färde med denna aktie så sålde stegvis av kring kurser 229-170 så hade inget innehav kvar. Fast med GAV över 300 blir det ju kännbara förluster ändå, men många innehav så påverkar totalen inte så mycket. Dock nu när den ligger på strax över 100 kr har jag köpt en mindre post igen, känns som en bra ”lotteriaktie”. Måste ju i alla fall vara betydligt bättre köpa pref. aktien än stamaktien kan man tycka på dessa nivåer.