Nu har vi haft ett par dagar med lite mer röda siffror på börsen och många ser det som en lycka då det genast känns ”billigare”. Snart kan vi börja handla igen.

Men jag tycker det är lite roligt hur marknaden reagerar. Är man en kortsiktig trader spelar det givetvis stor roll om vi får en rejäl sättning en vecka, men för oss investerare då? Spelar det verkligen så stor roll?

Gjorde lite modifikationer av en graf på hur OMXS30 (utvecklingen av de 30 största bolagen på Stockholmsbörsen) gått senaste åren:

 

Jag tycker att det är så slående och det slår heller aldrig fel. Oroligheten när det har gått bra en längre tid är alltid lika stor.

Just nu läser vi överallt att allt är så ”dyrt”. Det var det även innan 2009 och innan 2012.

Men studera vad som egentligen händer på lång sikt. Ihärdiga sparare som inte brytt sig om att träffa toppar har haft en helt otrolig resa om man suttit still i båten.

Sammanfattningsvis: visst kan vi tycka att det är dyrt idag, men är våra nivåer verkligen så orimliga om 10 år?

 

Köper du på dessa nivåer eller väljer du att avvakta?

 

 

4
0
Kommentera gärna :)x
()
x