Då var det dags igen. Det stora rapporttåget tuffar på för fullt och det finns få saker som jag uppskattar lika mycket som när solen skiner och man kan avnjuta spännande börs-läsning. Synd att rapporterna kommer tidigt, annars hade även en öl passat väl. Precis som jag alltid så gör jag mitt yttersta för att informera om viktiga händelser med fokus på de bolag jag själv äger i portföljen.
Just nu har jag 15 000 kr kvar att investera i min ISK och 20 000 kvar i mitt KF. En total likvid kassa på 35 000 kr, en sjukt liten del av min totala portfölj. Självklart kan jag på bara några sekunder föra över pengar mellan dessa konton och mest troligt lär jag föra över mer till mina svenska aktier i mitt ISK nu när det är rapportperiod.
Alltid är det något av mina innehav som får sig en rejäl käftsmäll och i många fall brukar det på längre sikt vara ett bra tillfälle att öka. Då jag mest äger stabila storbolag är sällan problemen permanenta utan försvinner när tiden har sin gång. Som vanligt finns det undantag.
En spännande tid i kvartal 2
Som jag beskrivit tidigare är jag liite skeptisk till den här rapportperioden och tror att marknaden kan ha tagit ut för mycket. De senaste 3 månaderna har portföljen stigit med 324 000 kr exklusive insättningar och är nu på All Time High. Jag har smått svårt att motivera den uppgången med tanke på de hårt pressade tullarna.
Det är kanske en sanning med lite modifikation. Från årets start till ”befrielsedagen” så var Svenska börsen upp 15,8% men är nu i stort sett oförändrad sedan årsskiftet. Tänker vi på det viset har ändå marknaden tagit höjd för sämre tider.
Fastighetsbolagen har redan börjat rapportera och dessa fortsätter nu i veckan. För egen del är det först i slutet av veckan då Axfood och JM rapporterar som det börjar bli riktigt intressant.
Du kan alltid följa vilka bolag som rapporterar direkt på bloggen. Tyvärr har jag inte hunnit lägga upp tider för rapporterna men det ska jag försöka göra då några skrivit att det varit uppskattat:
När det kommer till Axfood så kommer alla blickar riktas mot dagligvarujättens marginaler efter ett år med fortsatt stigande matpriser. Analytikerna har skissat på rekordintäkter för Willys med bättre marginal än året innan, men aktien har också stigit mycket på sista tiden så frågan är hur reaktionen blir.
Beträffande JM så tror man att den svåra tiden fortsätter och att ingen vändning ännu är i sikte. Här spår man att intäkterna kommer vara ner 23% i Q2. Positiva ord från VD:n om läget framåt kan däremot få aktien att lyfta. Räntornas påverkan blir en central fråga.
Vad tror man om helheten?
Analytikerna har talat och vävt in de högre tullarna i sina siffror. Som helhet för tunga industrisektorn tror man att nettovinsterna ska minska med 12% andra kvartalet jämfört med samma kvartal året innan. Tittar vi på storbolagen i helhet tror man på 11% lägre nettovinst än i fjol samt att omsättningen sjunker med samma siffra.
I veckan är däremot onsdagen (9 juli) mest intressant då Trumps tullpaus löper ut. Om vi vaknar upp till en helt ny tull-miljö eller om Trump förlänger pausen för att vinna ytterligare tid blir en stor fråga. Jag tänker nog spara lite likvider fram till onsdagen.
Kanske blir det här den mest spännande rapportperioden att följa. Vi får dock vänta först till nästa vecka innan de riktigt intressanta siffrorna kommer. Fredag den 18 juli blir den mest intensiva rapportdagen då en brutal mängd rapporter släpps från bland annat Atlas Copco, SAAB, Epiroc, Telia men också många fler





Vissa rapporter blir spännande att läsa, bland annat Nibe, Evolution och Novo Nordisk, men i alla fall i min portfölj är det långt ifrån spännande. Blir nog ”som vanligt” lite upp lite ned på rapporterna. Axfood är jag mest orolig för, aktien kan lätt rasa tvåsiffrigt om vinsten blir knappa 2 kr under kvartalet.
Kan bara hålla med. Tycker att både Nibe och EVO blir mer och mer spännande för varje rapport nu. Nästan värt att äga bara för spänningens skull, men med lite mer potential än många sportbettings 🙂
Första rapportbolaget redan idag, rekordtidigt! Bra med tidigt rapporterande bolag, gillar inte de som väntar till augusti och där ledningen kan köpa aktier efter att kvartalet är slut och man har alla siffror.
Nibe, som sagt har de väldigt spännande rapporter, för spännande ibland, brukar vara extremt sena. Synd på ett annars så seriöst och bra bolag.