Portföljen är upp över 12.000 kr idag och jag har köpt på mig ännu mer i Klövern Pref med utdelning varje kvartal. Vad som är ännu bättre är att Q4:orna (bokslutskommunikéerna) snart börjar rassla in. Dessa är riktigt intressanta då styrelsen ger förslag till utdelning. Det här är lite höjdpunkten på året.

Redan idag kunde vi läsa om hur Telia i förväg föreslår en utdelning om 2 kr/aktie för räkenskapsåret 2020 Förra året delade man ut 2,45 kr/aktie. Mer kring detta kommer vi kunna läsa redan nästa fredag.

För min egen del så dundrar allt igång redan imorgon då Investor släpper sin rapport. Sedan kommer en ohygglig svärm med rapporter; den ena intressantare än den andra.

Har du Avanza kan du kika på när rapporterna kommer på webben längst till höger under Min Ekonomi. Jag har faktiskt ingen aning om du kan göra likadant i appen då jag sällan använder den.

I min lista över januari är det väl Castellum, AT&T samt H&M som jag ser mest fram emot att läsa. Castellums VD skrev ju redan i Q3:an att det faktiskt är en kämpig tid men att verksamheten ändå löper på rätt hyggligt. Kommer Castellum kunna höja utdelningen ytterligare ett år? Svaret torde komma på fredag.

 

Vad som är intressant med rapporter är att de bara blir roligare och roligare att få tillhanda. Genom åren lär du dig fler begrepp som du har användning av och du lär dig också vad som kan vara intressant att kika på i respektive rapport.

Som vanligt råder jag dig att hålla koll på DI TV (gratis) där du kan få sjukt bra sammanfattningar bland de större bolagen precis när rapporterna släpps. Jag brukar också försöka sammanfatta dessa här på bloggen så att göra ett återbesök här är även det ett hett tips 😉

 

4
0
Kommentera gärna :)x
()
x