Läsaren saknade utdelning från kanadensiska månadsutdelaren Atrium Mortgage Investment Corporation (ticker: AI). Länk till bolaget hos Avanza
Det värsta i den här kråksången är att det inte enbart var en månads utdelning som saknades… utan två!
Jag bestämde mig för att kolla upp detta direkt med Avanza som svarade såhär:
Vems fel det är går givetvis att diskutera, ifall det är depåbanken eller Avanzas process mellan de själva och banken. Klart är i alla fall att utdelning saknas.
En fördel med månadsutdelare är att du får tillgång till företagets vinst löpande och kan återinvestera denna direkt. Återinvesterad utdelning ger en brutal effekt och då vill man verkligen att det ska funka som det är tänkt.
Det skumma är att jag kikade på mina två kanadensiska innehav, Boston Pizza och TransAlta Renewable, och där verkar jag fått utdelningen. Kanske gäller det här enbart vissa bolag.
Det är känt sedan tidigare att vi i Sverige får vänta extra länge på utdelningen. Kanske är det samma hos Nordnet och Nordea; det har jag inga uppgifter om. TransAlta hade utdelningdag den 30:e juni och som ni ser hade jag utdelningen på kontot den 4:e juli.
Vad som också är mindre roligt i den här frågan är att källskatten betalats ut senare och senare till oss investerare. Här är det Avanzas process som suger skulle jag vilja påstå då Nordnet sköter det så mycket bättre. Du får källskatten tillbaka efter 3 år men vilken månad du får den har skiljt sig enligt nedan:
- 2022: källskatten återbetalades 8:e april*
- 2021: källskatten återbetalades 26:e april
- 2020: källskatten återbetalades 7:e februari
- 2019: källskatten återbetalades 31:a januari
Som ni ser var det i januari 2019 men 2021 i slutet på april. Nu i år vände man dock trenden och går åtminstone från 26:e april till 8:e april. Vi får hoppas att den trenden håller i sig…
Du får hemskt gärna skriva en kommentar ifall du också upplevt problem med utdelningen från Kanada.





Jag tror fler skulle kunna acceptera den här typen av händelser om Avanza själva hade informerat om det. Men nu är det kundenar själva som upptäcker, börjar undra och tappar förtroende. Dåligt skött av Avanza.
Hej KTM, bra att du tar upp det här (och att övriga fyller på).
Saknar själv utdelningarna från BEP.UN (30/6) och NWH.UN (15/7).
Att det kan bli fel och förseningar ibland är väl en sak, men varför ingen som helst information från Avanza?
Om man vore konspiratoriskt lagd kunde man ju nästan tro att någon form av kanadensisk mellanhand har fått problem med likviditeten och håller på pengarna.
Vet inte om jag har hört något om sådana problem utanför bitcoinvärlden däremot, så förhoppningsvis inte.
Hela Kinas banksystem har likviditetsbrist just nu så inte omöjligt att Kanada också har problem.. Eller avanza, går ju ganska dåligt för dem på senaste.
Har vi nåt belägg för det?
Northwest healthcares utdelning har jag ännu ej fått!!
Såg att detsamma gäller för mig med, senaste utdelningen var i mitten av juni. Ska genast skriva till Avanza.
Samma här!
Northwest, ska bokas in idag svarade Avanza mig.
Hej!
Jag har DIV från Kanada på ISK och den var också försenad, utdelning 30/6 och dök upp först den 13/7.
Tycker det sämsta ändå är att Avanzas kundtjänst bara svamlar och inte riktigt tog allt på allvar när man hörde av sig, bara floskler.
Snart ny månad och kanske bättring? Eller värre?
Bra att du också tar upp det, KTM. Jag skriver om det på twitter. Jag har sålt av hela min aktieportfölj pga strul med sena utdelningar. Det verkar enbart gälla kanadensiska bolag. Jag hoppas verkligen att det löser sig till slut.
Ha det så bra min vän.
/Stefan
Sålt av hela portföljen pga sena utdelningar?!… Vore kul om du kommenterade lite mera varför o hur du tänker.
Detta låter ju som en rejäl överreaktion eller använde du detta problem som ett svepskäl för att ge upp på investerande nu när börsen surnat?
Oj så korkat skrivet av dig
Din kommentar var ju verkligen höjden av intelligens!
Saknar senaste utdelningen från Brookfield Renewable Partners LP som skulle kommit 30.e Juni. Däremot så kom den från Brookfield Renewable Corp, dock två veckor senare.
Hej! Bra att du belyser problemen med sena utbetalningar från Canada!
Jag har bla. Slate Grocery reit (månadsutdelare) som har utbetalning 15:e pengar på kontot 23:e. Jag upplever att de nästan alltid är sena.
/JG
Hej Kronan. Vad bra att du tar upp detta. Jag ser nu att jag inte fått juli utdelningen från AQN ännu. Den betalades ut från bolaget 15 juli och då brukar det ta några dagar men inte såhär länge. Utdelningen från Enbridge i juni kom som den skulle. Såg förövrigt att det inte dras någon källskatt på Atlanticas utdelningar men det kanske du visste redan? /Robert
Jag har ännu inte drabbats alltför hårt. Senaste utdelningen från Brookfield Infrastructure blev ungefär 2 veckor försenad, och just nu väntar jag på utdelningen från Algonquin Power & Utilities som skulle ha kommit för en vecka sen.
Även jag saknar utdelningen från BEP men där den från BEPC kom sent. Stödet och svaren från Avanza är obefintligt respektive helt intetsägande / Vänligen OL
Alla mina kanadensiska utdelningar för både juni och juli har trillat in utan förseningar eller annat strul. Har dock innehaven på ett ISK i stället för en KF.
Har min huvuddepå på Avanza, men ett konto på Nordnet där jag äger BEP och BIP båda LP då dessa är lite billigare och de inte går att köpa på Aza. Fick BEP utdelningen snabbt, men BIP dröjde länge och kom först nu i veckan.
Inga saknade utdelningar, men däremot syns inte utländska utdelningar på shareville längre. Får utdelningarna 2 dagar efter utbetalning på Nordnet
Väntar på källskatt från USA sen ca 5 år tillbaka.. Vet att det aldrig kommer komma. Kommer aldrig köpa amerikanska utdelningsaktier igen tyvärr.
Från vilken bank då? Och hur ägde du aktierna?
Du kommer tyvärr aldrig få tillbaka detta. Enligt skatteavtalet har USA rätt att ta ut 15 % skatt på utdelning och Sverige 15 % . Oavsett vilken kontotyp du äger aktierna på så kommer du aldrig få tillbaka källskatten som USA har dragit. Generellt gäller att 15 %-källskattesatsen för de flesta länder som Sverige har skatteavtal med. Men vissa länder tar ut en överskjutande del av källskatt. Exempelvis 15 % (enligt avtal) + 20 % (överskjutande) = 35 % (total källskatt). Källskatten som KTM har fått återbetalad ovan är den överskjutande delen, alltså 20 % enligt mitt exempel ovan. 15… Läs mer »
Depåbanken avanza använder för Kanada heter CIBC och det är dem som är problemet. Jag fick ett bolag utdelat förra året som noterades i juni, CIBC har fortfarande inte levererat de utdelade aktierna till Avanza trots att Nordnets kunder kunnat handla med sina sedan en månad tillbaka. Nordnet använder en annan depåbank än Avanza och det är därför det funkar så mycket bättre där. CIBC skyller i nuläget på att de gjort ett systembyte i maj som gör att det är stora problem med att få allt att fungera som det ska. Kanske börjar allt fungera igen när de fått… Läs mer »
Ett mycket bra inlägg som enligt DI idag ännu är olöst för vissa innehav. Avanza borde inte komma undan rättmätiga kritik. Tack för inlägget som verkligen träffade rätt i tid och som visade på ett större problem.