”Svenska sommaren, den bästa dagen på hela året”, är väl ett känt gammalt uttryck. I år kan jag i alla fall inte klaga på sommarvädret och inte heller kan jag klaga på utdelningarna som regnat ner i portföljen.
Fru KTM köpte ett klädpaket till lille-man via Facebook Köp&Sälj nyligen. När hon kom hem och visade sina fynd sa hon till mig
Alltså man känner sig nästan som en skurk som köper kläder såhär billigt
Vadå, hon hade ju satt ett fast pris på sitt paket helt själv?, svarade jag
Men visst, det var helt klart galet mycket kläder till ett ruggigt lågt pris. Tror vi fick 20 olika klädesplagg för en hundring. Till råga på allt var det inget hål i något av plaggen ens en gång.
Det får mig att fundera över vilka som går in på exempelvis Kappahl och köper en T-shirt till sitt barn för 200-300 kr. Eller en ny overall för 600 kr. Men ja, det måste ju finnas sådana transaktioner också, annars hade det aldrig funnits begagnade kläder i omlopp.
I alla artiklar om ”Vad kostar ett Barn” så funderar jag på vilka beslut som tagits i de ekonomiska valen som gjorts. Över tid blir det helt klart mycket pengar.
Allt du behöver är ett enda ord som du måste sätta i verk för att uppnå en billigare vardag:
Framförhållning
Även nya barnvagnar funderar jag varför föräldrar köper. Köp&Säljsidor kryllar av dessa och priset är väl en tiondel mot en ny.
Inkomster
Det här är den sista lönen jag får som kommer se helt okej ut. Lönen nästa månad kommer innehålla mycket VAB och är det något jag lärt mig så är det att sjukdagar kostar 🙂
Husflytten går i alla fall som planerat och vi hade tur då förra husägaren lämnar kvar en hel del prylar som vi behöver inledningsvis.
Lön | 28 753 kr |
Bloggintäkter | 6 916 kr |
Övrigt | 0 kr |
SUMMA | 35 669 kr |
Samtliga av inkomsterna är redovisade netto, d.v.s. efter avdragen skatt. Utdelningen räknar jag inte med under inkomster då denna återinvesteras direkt.
Sparande
Det här blir troligtvis den sista månaden med mindre sparkvot. Jag har nu byggt upp en väldigt fin buffert som även kan användas ifall något till huset skulle gå åt pipsvängen. Ovanpå det har vi faktiskt en rätt stor försäkring då huset har x antal år på nacken.
Tanken är att komma upp i de +50% jag lyckats prestera innan. Mycket har jag att tacka utdelningarna som hjälpt mig skjuta in extra aktieköp trots många månader nu med rätt klent sparande.
Avanza | 7 500 kr |
Lunar (numera Savelend) | 0 kr |
Tessin | 0 kr |
SUMMA | 7 500 kr |
Sparkvot
Räknat på ovanstående inkomster och sparande blir då sparkvoten…
%
Sparkvot
Utdelningar > Sparandet
Lönen ni ser ovan är egentligen lönen från förra månaden. Sparandet på 7 500 är då det jag lyckats undvara från all konsumtion samt buffertsparande*.
Utdelningarna förra månaden blev 17 536 kr, vilket då innebär att utdelningarna bidrar med mer än det dubbla mot mitt sparande. Det har aldrig tidigare hänt. Kombinerar jag utdelningar och sparande från lön så blir det en trevlig summa.
*Ja, jag vet att buffertsparande bör finnas med i sparkvoten, men för enkelhetens skull bortser jag från det. Sparandet har alltid varit enbart det jag kunnat skjuta in som investeringar
Många hatar begreppet ”pengamaskin”, men jag skulle säga att det är just det jag lyckats skapa. Allt för många år har det inte heller tagit.
Så beräknar jag sparkvoten
Sparkvoten beräknar jag genom att ta det jag lyckas spara och dividera med samtliga intäkter (netto).
Den stora frågan är givetvis vad man ska räkna med i sparandet. Själv tar jag enbart med det jag sätter över till min portfölj och diverse andra investeringsalternativ som t.ex. Savelend.
Jag kan tycka att amortering till hus och CSN är helt okej att räkna med i sin sparkvot. Däremot tycker jag att det inte är ok att räkna det sparande som du gör till en utlandsresa som du och familjen tänkt åka på nästa halvår.
Med barn i bagaget och titeln ”supersparare” vet vi hur man vänder på slantarna. Jag brukar säga att man väljer själv hur mycket ett barn får kosta, utan att för den delen se ut som den kom från ett fattighus. Det enda som krävs är lite ansträngning av föräldrarna. Handeln är experter på olika sorters paket för stressade barnfamiljer som inte orkar jaga fram ett bra loppisfynd. Min fru älskade loppisar och second hands när hon var föräldraledig. Det är inte mycket vi köpt nytt till vårat barn. Det mesta har vi nu dessutom sålt på nytt, ibland med förtjänst.… Läs mer »
Mycket fint tänkt https://snalgrisen.blogspot.com/
Personligen tänker jag försöka skämma bort mina barn med:
Kärlek
Långsiktigt sparande
Aktiviteter (till en rimlig gräns givetvis).
Den sista punkten är väl den lite mer kluriga. Vad jag menar med den är att jag inte kommer sätta stopp för mitt barns dröm att testa på hockey bara för att det är en dyr sport. Däremot kommer jag inte låta barnen åka på semester flera gånger varje år bara för att grannens barn gör det.
Håller med.
Bra föräldraskap handlar om mer tid tillsammans istället för lite tid tillsammans men fler gånger på nöjespark.
Barn behöver veta att resurser är begränsade samt mycket kvalitativa saker är nästan helt gratis som naturen.
Vill flika in att vi själva knappt betalt något för barnkläder då vi har massa kompisar med äldre barn som vi fått kläder ifrån.
Kör så länge det går samt MVH
Den i särklass bästa barnvagnen vi ägde var Babyzen Yoyo. Hopfällbar blir den till en axelremsväska och med 360-hjul framtill. Köp den och ni behöver aldrig nån annan vagn eller ångra ett beslut.
Hade du varit med i Facket ingår att du får ut 10% exta på all Föräldraledighet.
= 80% Försäkringkassa – 10% från försökring som ingår i medlemsavgiften till facket.
Sossemats
Hej KTM
Jag har en fråga, räknar du utdelningen som inkomst?, jag är lite osäker om jag ska ta med utdelningen som inkomst när jag ska räkna sparkvoten, hur tänkter du där!, tack.
Min åsikt: Hur stor del av pengar du har p.g.a du har svettats, som du sparar = sparkvot.
Exempel: Har du svettat fram 10 och sätter undan 3, blir kvoten 30%.
Dagen dina utdelningar ger 7 är du ekonomiskt oberoende.
Små barn kostar inte mycket i klädväg. Mina är 3 och 5 år och de kan slita ut helt nya skor/overaller på bara några månader. Ibland så illa så att den lille inte kan ärva. På förskolan ska de ha sommar och vinter overall samt sommar och vinter regnställ, sedan kan man behöva någonting hemma med om man inte ska släpa med sig allting varje dag! Det här med aktiviteter tycket jag är så krystat, när ett barn på 5 år redan gått på 2 olika danser, 2 olika gymnastikföreningar och 3 olika sporter när de egentligen kräver tid, lek… Läs mer »
Klädkostnaderna kommer då barnen blir lite äldre och är det dessutom så man har en tjej och kille blir återanvändandet mission impossible.
Våra barn är äldre, 12 och 13 år gamla. Det enda vi inte ”snålar” på är ordentliga skor. Kläder i övrigt köper jag i 90% av fallen på reor, mobiler bidrar jag med 3000kr när de behöver en telefon. Vill dom ha en dyrare, då får de spara sin månadspeng/jobba.