Den 9 augusti visade The Walt Disney Company upp sina siffror för det tredje kvartalet. Även om det finns vissa moln som fortfarande tynger bolaget och även aktien så erbjöd den här rapporten rätt mycket magi som kan vara värt att studera om, och om igen. Kanske ser det så ljust ut att det är dags att plocka in aktier i portföljen på nytt.
När återupptar Disney utdelningen?
Som du säkert redan vet sålde jag Disney rätt tidigt efter det att man slopade utdelningen. Det var inget lätt val, men det var trots allt ett val jag gjorde.
När vi ändå är inne på ämnet så är det senaste fortfarande att Disney mest troligt kommer börja med utdelning igen med start från nästa år. Det här är inte skrivet i sten ännu men mycket lutar mot det.
Rapporten i korthet
Omsättningen och vinsten som bolaget lämnade i veckan kom in lite svagare än vad analytikerna förväntat sig. Även om många givetvis hade hoppats på en bättre rapport så finns det skäl att fundera lite extra över denna klassiker som brukar ingå i en barnportfölj.
Hur går Streamingdelen i Disney?
Det tog Disney knappt 4 år att bli en av jordens största streaming-giganter. Deras tidiga framfart såg extrem tillväxt bland antalet prenumeranter. Tyvärr har bilden förändrats en aning på senare tid.
Kikar vi på antalet prenumeranter detta kvartal var det 146.1 miljoner. Den siffran är tråkigt nog ned från 157,8 miljoner som Disney rapporterade förra kvartalet. Ännu tråkigare är att siffran är ner till och med sett för ett år sedan då man rapporterade 152 miljoner prenumeranter.
Vid första anblick ser det är katastrofalt ut men kikar vi lite noggrannare verkar det vara Indien som står för den största nedgången med 24%. Just den marknaden rör Disney mindre då priset för prenumeration är väldigt mycket lägre än i övriga världen. Så försvarar åtminstone bolaget siffran i sin rapport.
Dessutom har vi nu lämnat pandemin där alla satt inne och kikade på TV till en värld där vi nu verkligen ser över alla våra extra prenumerationer och kostnader. Dessa siffror syns inte enbart i Disney med andra ord.
Skulden och parkerna
Mest positivt var nog bolagets förmåga att trycka ner skulden. För ett kvartal sedan rapporterade man en nettoskuld på $38.12 miljarder. Den siffran har nu fallit till $35.73 miljarder. En sänkning med $2.39 miljarder.
Park- och Produkt segmentet i Disney fortsätter gå fint och där steg omsättningen med 13% jämfört med förra året. Antalet besökare steg med 1%.
Det enda negativa här är att vakansgraden i hotellen sjönk från 90% ner till 84%. Det här talar emot den lynchning jag själv hade på hemmaplanen där jag menade att Hotellbranschen kan vara ett köpläge
Sist men inte minst dyker vi in i BIO- och filmsegmentet. Just BIO verksamheten verkar inte vara riktigt fullt så återhämtad som parkerna efter Covid-19, men den är åtminstone på väg i rätt riktning. Omsättningen steg här med 35% jämfört med ett år sedan.
För att våga mig på någon typ av summering känns det rätt ljust för Disneys del och är det någon gång man ska göra en bra affär i denna aktie så är det troligtvis nu. Tidigare har Disney varit en halvårsutdelare och såvitt jag vet kommer man fortsätta med det.
Läser vi samma rapporter? Disney+ går med miljardförlust (betydligt viktigare för mig än antal kunder). Deras biofilmer är rena skämtet ekonomiskt, är väl Guardians of the galaxy 3 som gått + i år och resten har varit att kasta pengar i sjön.
Med risk att låta som gnagis så har Disney aktivt fokuserat på att försöka göra bokstavsvänstern nöjd med följd att halva USA nu börjat bojkotta/undvika allt med Disney logga. Disney har gjort en ”bud light” och visar inga tecken på att vilja återgå till att i första hand tjäna pengar.
Jag håller med, det känns som att poängen missas lite här då Disney är ett av de största marginalhaverierna sedan pandemin. Deras beslut att lämna sin tidigare verksamhet för att fokusera på ökänt dyr streaming har lämnat dem med ungefär 10-20% så mycket vinst och kassaflöde som de gjorde före 2020. Utdelning i all ära men aktieåterköpen har bytts till utspädning och ökade skulder och med den lönsamhet som bolaget uppvisar i nuläget har de inte råd att dela ut i närheten av de summor som de gjort historiskt. Trots det stora kursfallet blir prismultiplerna ohyggligt höga och detta är… Read more »
Disney + är ju en så kallad critical mass business. Dvs har du tillräckligt stor tjänst så ökar kostnaderna inte när man växer antalet kunder för alla kostnader går till content som är en fast kostnad. Den form av affärsmodell är super lukrativ om du blir den dominanta spelaren som disney lär bli. Räknar du in tv revenue, Bio revenue och streaming är man nästan dubbelt så stor som netflix i content spendering. Sen att disney gör woke content vet han om och har svarat på den frågan med att man inte gör politiskt content utan Entertainment och att de… Read more »
Jag säger inte att förändring är en omöjlighet, men just nu tycker jag inte att bolaget visar i närheten av den kvalitet som de gjorde innan pandemin och det är ett faktum att de kämpar med stora lönsamhetsproblem. 2014 till 2019 gjorde man mellan $7,4-12 miljarder i vinst och de senaste två tolvmånadersperioderna är denna nere i $2-3 miljarder med dubbelt så hög omsättning som 2014-2015. Marginalerna har alltså halverats. Samma sak med fritt kassaflöde, från $6-9 miljarder till nu $0,5-1,5 miljarder. För mig spelar det ingen roll hur mycket intäkter eller content spending man har om man inte kan… Read more »
Som sagt, Disney+ går inte som lika bra som det en gång gjorde, men allt jag menar är att siffrorna kanske inte är lika illa som det ser ut. Vad vet jag. Själv kommer jag nog satsa på andra bolag framöver då jag tycker att Disney spelat ut sin roll i min portfölj.
Hehe, på tal om rapport har jag inte hittat något annat bolag som skapar så tråkiga rapporter som Disney gör. Det är intressant, med tanke på vad Disney annars pysslar med 😀
Är själv lite tveksam till Disney även om jag idag prenumererar på Disney plus. Tjänsten är knappt värd sitt pris trots att vi idag har barn i rätt ålder samt delar på abonnemanget med en annan familj. Disney har gått ut med att dom ska höja priset och begränsa möjligheten till att dela konton. Kanske kan dom lyckas lika bra som Netflix med detta men jag är tveksam. Utbudet är inte speciellt bra så jag tror inte att jag kommer ha kvar tjänsten när det blir dyrare. Det produceras för lite intressant innehåll. Det skulle räcka att prenumerera en månad… Read more »
Fru KTM prenumererar idag och jag fattar inte riktigt hur det funkar då jag själv inte är insatt. Det verkar gå att ansluta jättemånga till samma abonnemang så hon har ju flera kompisar som har fått en profil där. Jag själv har också en profil men jag kikar inte jättemycket. Kanske blir någon film per månad.