Jag vill inte göra Mikael besviken 🙂 Därför kommer här ett litet resonemang kring varför jag i fredags slog till på aktier i Lundin Mining.
Först och främst tänkte jag ta upp något hyfsat viktigt om att placera Lundin Mining i en utdelningsportfölj
Källskatt i Lundin Mining
Källskatt är den skatt du betalar på utdelningen för dina utländska innehav.
För Lundin Minings del så är källskatten 25%. Det har att göra med att deras skattemässiga hemvist är i Kanada (se ISIN nummer)
Lundin Mining hör till skaran bland bolag med lurig källskatt. Med den svenska flaggan på aktien är det många som tror att någon källskatt inte förekommer, men så är alltså inte fallet.
Därför bör du lägga Lundin Mining i din KF oavsett om du väljer aktien noterad i Sverige eller Kanada. Sedan rekommenderar jag att köpa den aktie noterad i Sverige främst för att du slipper dyrt courtage och spread (valutaväxling).
Jag köpte Lundin Mining
Lundin Mining är då ett kanadensiskt gruvbolag. Deras intäkter kommer uteslutande från stora gruvor med lång livslängd. Kopparn är överlägset störst och som du vet tenderar aktierna i den här typen av bolag följa råvarupriserna rätt väl. När du köper Lundin Mining kommer du onekligen få stor exponering mot råvarupriset för koppar.
Största delen av försäljningen kommer från koppargruvan Candelaria som egentligen omfattar två intilliggande koppargruvor – Candelaria och Ojos del Salado. Stora saker är däremot på gång och det berättar jag om lite längre ner.
Det här är en kvartalsutdelare där utdelningen sker i CAD men växlas över till SEK. Första kvartalsutdelningen var 2017 där man delade ut 0,15 kr/aktie. Idag ligger kvartalsutdelningen på 0,7 kr. Du har alltså fått en fin utdelningstillväxt genom åren, även om utdelningen vissa år stått still.
Jag skulle dock påstå att du inte köper Lundin Mining med tanke på utdelningen utan snarare den potentiella totalavkastningen på lite längre sikt. Direktavkastningen pendlar mellan 2-3%.
En affär för den som tror på koppar
Numer är Lundin Mining huvudfokuset för familjen Lundin. Adam Lundin sitter som styrelseordförande och brodern Jack Lundin är VD. När bolaget tidigare i år köpte Lundinägda Filo så kommer i stort sett en tredjedel av familjens börsportfölj ligga i Lundin Mining. Här har vi alltså ägare av kött och blod.
För bolagets del har det skett en hel del affärer under året. Filo är ett stort exempel men man har även förvärvat ytterligare 19% av chilenska koppargruvan Caserones från JX Metals. Efter affären kommer Lundin Mining äga 70% av gruvan.
Vad som är anmärkningsvärt med de senaste affärerna är att Lundin Minings portfölj mer och mer exponeras mot koppar. Fördelen är att gruvorna har lång livslängd och reserverna i Sydamerikanska gruvorna räknas kunna hålla 20 år till.
Nyligen fick kopparbolagen en stor käftsmäll då Goldman Sash sänkte prognosen för kopparpriset 2025. I det raset köpte Jack Lundin (VD) aktier för otroliga 6,2 miljoner kr. Kursen har sedan dess slickat sina sår och stigit. En otroligt fin affär från en VD. Helt klockren enligt min bok!
Jag älskar också att köpa när priset på råvara faller och kvalitetsbolag likt dessa går ner i fallet. Knappast finns det bättre tillfällen.
Anledningen till sänkningen var Kinas problem med bokmarknaden och nybyggnation. Kanske rätt vettigt när vi väl tänker efter. Längre fram tror jag dock att kopparpriset bara kommer stiga och åter stiga när elektrifieringen får ett fastare grepp. Här vet jag att många är motståndare, men jag tror helt enkelt att människan generellt varit för kortsiktiga i sina antaganden. Alla tror helt enkelt att förändring kommer ske inom något år, vilket också var en av situationerna med IT-bubblan.
Faller kopparpriset ner till en nivå som vi såg för några år sedan så kommer det innebära mycket fallhöjd för aktien i Lundin Mining. Däremot finns det fin uppsida då ledningen beskriver kommande fyndigheter i Filo som väldigt stora (resultatet från det nuvarande borrprogrammet vid Filo släpps under våren 2025).
Något jag inte nämnde kring jätteaffären Filo är att det här just är ett börsnoterat bolag. Det var i somras som Lundin Mining presterade att man tillsammans med gruvjätten BHP kommer köpa ut Filo från börsen tillsammans med deras enorma kopparfyndighet i Argentina.
Gruvsektorn är generellt lågt värderad idag. Till det har verkligen både Jack och Adam Lundin legat på köpknappen efter sommaren. Jag tror hårt på nya Lundin Mining som kommer få en finare portfölj med större gruvor där koppar är den stora stjärnan.
Med det sagt kan det mycket väl vara så att de kommande åren blir volatila men enligt min bok lär kopparpriset på sikt stiga i takt med elektrifieringen. Lundinfamiljen har en historia med extremt värdeskapande men då de är aktiva och gör mycket affärer så gäller det att man som investerare litar på att deras agerande blir lika fint framöver. Tyvärr är historik det enda vi har att luta oss tillbaka mot.
Jag som inte heller använder Skistars aktieägarrabatt såg helt klart Lundin Mining som ett solklart bättre case att äga i min utdelningsportfölj.
Har också sneglat lite på Lundin Mining, idag äger jag endast Lundin Gold och Aker BP inom råvaror. Lundin köpte jag de första på 72 kr för 2 ish år sedan innan de börja dela ut och Aker har jag precis börjat köpa men i ganska rask takt. Även Holmen ligger som en bevakningspost men hittar alltid annat att köpa hehe.. Gillar elektrifieringscaset med exponering emot Koppar. även om jag tror mycket av ”signalkablar” kommer bytas ut emot fibertråd så går detta inte o göra för laddning av bilar etc..
Trevlig läsning! Jag själv har alltid gillat Holmen och egentligen gillar jag deras verksamhet mer nu än för några år sedan då man blivit mer insatt. Tänkte skriva lite korta ord om Essity som jag själv inte gillar
Tack. Avslöjar att faktum är att jag också slog till i Lundin Mining i fredags 🙂 Roligt att läsa.
Det blir ju dock bara 15 % källskatt om du köper den som är noterad i Kanada men man kanske sparar in en del på avgifterna på längre sikt när man köper den svenska. 👍
Kul att du kunde få följa med in i inlägget denna gång ;D
Va? 😅
Man får ju tillbaka källskatten så borde vara värdast o köpa svenska aktien
Inte helt säkert då den är Kanada registrerad men köps i Sverige
https://www.avanza.se/kundservice.html/4499/sa-funkar-utlandsk-kallskatt?categoryId=128
Avanza ger inte tillbaka 100% källskatt på aktier som är noterade i Sverige men har hemvist i Kanada! Jag äger inte Lundin Mining men dock Lundin Gold och har bytt till noteringen i Kanada. Nu vet jag hur mycket källskatt som drar och hur mycket jag får tillbaka åtminstone…
Ägde tidigare Lundin Golds svenska notering men fick inte tillbaka 100% i mars, svårt att räkna exakt då annat kan ha påverkat också under året.
https://www.avanza.se/kundservice.html/4499/sa-funkar-utlandsk-kallskatt – notera undantagen på den sidan… (60-93% på skatt på 16-25%)
Nordnet har alltid varit bättre på källskatt. Där har man alltid kunnat pynta tillbaka 100% utifrån deras egna site åtminstone. Petrusko har ju varit en bra motståndare till hur Avanza faktiskt beter sig och han har fått ändringar att gå igenom, eller åtminstone varit bidragande till det. Hatten av
Källskatt kommer att dras, oavsett vilken av aktierna du äger. Om du väljer den ena eller den andra beror på hur exponerad du vill vara mot andra valutor. Äger du i ett ISK kommer du få tillbaka på deklarationen men märk väl den gräns på 500 kr som existerar ifall du har udnerskott av kapital. Till alla kan jag helt enkelt rekommendera att slänga in alla aktier med källskatt i en KF. Så har alltid min rekommendation varit
Källskatt dras såklart, men du bör vara medveten om att du inte får tillbaka full källskatt med det svenska aktieslaget.
Svensknoterade Lundin Mining > 25% källskatt, mellan 50-75% återbetalas.
Kanadanoterade Lundin Mining > 15% källskatt, 100% återbetalas.
(noggrant kontrollerat genom års ägande av de bägge aktieslagen)
Anser du att valutaväxlingsavgifterna överstiger skillnaden i källskatt som återbetalas?
Du blir exakt lika mycket exponerad mot CAD i den svenska aktien som i den kanadensiska, det spelar ingen roll alls om en aktie handlas i rubel sweizerfranc eller pesos, exponeringen är mot det underliggande och jag skulle egentligen säga att exponeringen i detta fall är i US-dollar som är den valuta kopparn handlas i.
Lundin Mining är ett bolag där man köper en liten aktiepost i taget och ser hur kursen utvecklar sig.Jag bevakar Lundin Mining, men jag har inget innehav för tillfället utan det får bli när det blir om det blir då det finns väldigt många andra värdepapper som jag också vill investera i.Koppar kommer säkert bli en bristvara i framtiden och då kommer kopparpriset stiga allt högre det är vad jag tror.Mvh Peter Jansson
Tjosan!

Ser man på, alltid lär man sig något nytt 🙂
Tjena Kronan kul att du köpte lundin mining! Jag köpte mina första aktier i bolaget för drygt 4 år sedan. Ligger nog på 120% plus så här långt fast vi vet ju alla att det kan svänga riktigt fort på börsen….
Jösses vilken bra affär!
Vad var dina initiala tankar när du köpte bolaget? Var det mest för Lundinfamiljen där det fullkomligt lyser kvalité eller var du intresserad av exponering mot koppar?
Det var exponeringen mot koppar som gjorde att Jag köpte aktien.
Börsen svänger och speciellt råvaruaktier är kända för att just svänga hit och dit. Därför skall du ha cred för att du har kvar de aktier som du köpte 4 år sedan.
Mina LUMI-aktier finns på ett VP-konto. Jag borde alltså enligt dig flytta över dem till ett KF-konto. Först sälja och sedan köpa nytt.
Jag har aldrig tyckt om VP konto alls oavsett typ av utdelningsaktie då utdelningen beskattas med 30%