Boliden har nyligen råkat ut för det man kallar för en trippel-smocka. Det här är en populär aktie bland svenska investerare och frågan är ifall det finns läge att gå in nu. 

 

NSS: The NES Classic Has Me Seeing Punch-Out Through a Whole New Lens

Som du känner till bröt en brand ut på en av Bolidens smältverk i Rönnskär (nära Skellefteå). All produktion i området är tillsvidare stoppad. Senaste infon är att verksamheten kan återupptas om ”några veckor”.

”Det är en stor osäkerhet kring kostnader för återuppbyggnaden av elektrolysverket, den initiala kostnaden när Rönnskär står helt stilla och sedan den mer långtgående finansiella skadan. Eftersom de inte kan göra kopparkatoder gissar jag att det blir hundratals miljoner kronor som rycks bort”, säger DNB:s analytiker Johannes Grunselius.

På tisdagskvällen kom även Boliden med en tråkig nyhet, nämligen en vinstvarning. Denna hade varit mer okej om den enbart hade med branden att göra, men så enkelt var det inte.

Tvärt om framstod branden som rätt mild om vi kikar på vad som ytterligare stod i vinstvarningen. Två av Bolidens gruvor, Tara och Kevitsa, har producerat lägre koppar- och nickelhalter än tidigare kommunicerat och i Taras fall har det fallande zinkpriset gjort verksamheten kassaflödesnegativ.

Helt klart är att mycket stått rätt för Boliden ända fram tills nu. Höga metallpriset och en krona som varit svag.

Kursutveckling i Boliden

 

Beroende av pris på råvara – en fördel?

På sätt och vis gillar jag faktiskt utdelningsbolag som är beroende av råvarupriser. Kanske låter det märkligt men vi vet att priserna kommer gå upp och kommer gå ner på råvara, men bolagen bakom tenderar oftast att finnas kvar och verksamheten är det ingen skillnad på. Det kan oftast uppstå bra köplägen när priserna är låga.

Boliden har en väldigt fin utdelningshistorik där utdelningen består av två olika delar; en ordinarie och en extra med automatiskt inlösenförfarande. Den sistnämnda finns troligtvis för att bidra med en skattelättnad till utländska investerare.

Boliden har två olika typer av utdelning

Hursomhelst har utdelningen i bolaget varit god. Räknat på bägge typerna är direktavkastningen idag över 8%

Jag blev faktiskt sugen på att gå in här och nu, och kommer nog skippa min tanke att köpa både New Wave och Stora Enso för att i stället skeppa in Boliden i portföljen.

VD:n har tydligen fattat tycke till aktienedgången och har själv köpt på sig en rejäl stek som en sann pilot.

Har du själv någon tanke kring Bolidens aktie? Kommentera gärna vad du ser för potential.

Ett annat bolag som jag höjt till skyarna är gruvbolaget Rio Tinto där utdelningen vuxit med 11% de senaste 20 åren. Det här är helt klart ett bolag jag själv kommer lägga i min framtida frihetsportfölj då direktavkastningen är strax över 7%.

Rio Tinto Group – analys

 

Lundin Mining – analys

23
0
Kommentera gärna :)x
()
x