Jag håller fortfarande kvar vid min strategi att ha lite preferensaktier i portföljen. Tanken är att använda den kvartalsvisa utdelningen för att ständigt köpa nya aktier, inte nödvändigtvis i just preferensaktier. Det här har varit kalas under Corona då ingen av mina preferensaktier ställt in utdelningen.
Oron när Covid-19 kom var stor i Klövern. Dels i och med antalet fastigheter som består av kontor (se nedan) , dels för att många tog för givet att räntan skulle höjas. Som du kanske vet styrs priset på preferensaktier mycket beroende på ränteläget. Höjd ränta innebär att aktiepriset för preferensaktierna kommer sjunka, allt annat lika.
Den klart största risken med Klövern är deras stora exponering mot kontor. Kommer fler säga upp sina kontorsytor nu när företagen faktiskt ser att det går att jobba hemma bättre än man trott?
Så kommer det kanske vara men jag tror att Klövern har så pass attraktiva lägen att deras ytor kommer kunna användas på ett eller annat vis. Ser vi till exempel på Diös så har de byggt om vissa butiksytor för att matcha den nya värld vi lever i. Här måste fastighetsbolagen vara på tårna.
Sedan tror jag att kontor kommer behövas och att mänskligheten går mer och mer mot kontorsarbete generellt. Urbaniseringen ser ut att fortsätta så Klövern har en stabil framtid verkar det som. Men man vet aldrig…
Det som skrämmer mest är troligtvis Nettoinflyttningen. Det här nyckeltalet visar egentligen vad som flyttat in och vad som flyttat ut. Är värdet av de som flyttar in samt de som flyttar ut lika så är detta tal 0. Kikar vi på bilden nedan förstår vi att 2020 är oroligt.
Utifrån VD-orden är det mest hotell, restaurang som haft problem. Det är självklart förståeligt.
”Klöverns hyresgäster har generellt sett påverkats i relativt liten utsträckning av pandemin.
En begränsad del av kundbasen, inte minst inom hotell-, restaurang- och mässverksamhet, har dock av naturliga skäl haft det mer utmanande.”
Klövern ger idag en utdelning på 5 kr per aktie och per kvartal. Köper du en aktie får du alltså en 20-lapp i utdelning årligen. Idag ligger kursen på 307 kr och därigenom blir direktavkastningen 6,5%.
Med dagens köp får jag ca 600 kr varje kvartal från enbart Klövern. Det är pengar det också!
Just Klövern preff är också rätt intressant. Här ser vi en inlösenkurs på 500 kr. Nu är det väl så att Klövern preff aldrig kommer nå upp till 500 kr, men det känns ändå bra att det är just denna summa som bolaget kan köpa tillbaka preferensaktien till. Anledningen till att Klövern troligtvis aldrig når den nivån är att direktavkastningen blir alldeles för ointressant vid den nivån.
Det enda bolag utöver Klövern som kör ett liknande upplägg kring inlösen är Corem Preff






Fick in drygt 1600 igår på mina 2 månadsutdelare. Ökade ytterligare i Cibus som nu känns riktigt billig, ser att den ger mer i utd än klövern pref, uppsidan borde vara så mycket större, lätt val
Vilken är din andra månadsutdelare om man får fråga?
testar gladstone investment för skojs skull, haft den för något år sedan, köpt för 35000kr, utdelningen per år då blir ungefär vad man kan få dra av i källskatt. Så jag har innehavet i isk
Trevligt, tack för svar.
Tror det faktiskt blir fint!
https://www.kronantillmiljonen.se/aktieanalyser/gladstone-investment-aktieanalys/
håller med Leeds United här både potential i kurs och utd.tillväxt / Janne (miljoneninnan40 på Instagram).
Intressant att Avanza rättade till en felaktig utdelning från Cibus idag 🙂
tycker det varit mycket sådana felaktiga utdelningar, senast i AstraZeneca och där vet jag att det även blev fel förra gången. Vet inte om det är avanzas fel eller inte men lite roligt är det.
All in på usa nu ! *insta* finansfiluren
Volati är den enda av mina preffar som avvaktat med utdelningen. Dock kommer den senare ackumulerad med rejäl ränta.
Köper inte mer Klövern, gillar inte deras skuldsättning.
Får man ränta(innestående utdelning) även om man köper nu? Kan tänka mig att volati återinför utd i februari
Tjena Leeds kompis,
Japp, du får ränta på den uppskjutna utdelningen.
Trevlig helg.
// Malte
Stort tack för att du svarade Malte!
Hur är det annars med dig? Antar att ni också försöker fördriva tiden hemma på bästa möjliga sätt nu när utevistelsen är begränsad så att säga 🙂
Tjena Kronan,
Vi mår helt okay men börjar ledsna att jobba hemifrån (8 månader nu) men det är dom det är. Finns dom som har det värre.
Spelar nästan ingen roll med vilken kollega man pratar med i världen så är det halv eller hel lockdown. Har en kollega på Irland och han och hans familj får röra sig max 500 meter från hemmet och allt utom apotek och livsmedelsbutiker är stängda.
Sköt om er och ha en fin helg.
// Malte
Preferensaktier innebär begränsad uppsida och 100% nedsida. Vanliga aktier innebär obegränsad uppsida och 100% nedsida. Varför frivilligt begränsa sig?
”Det här har varit kalas under Corona då ingen av mina preferensaktier ställt in utdelningen.” Därför
Och fortfarande gått sämre i år än en gratis indexfond som följer OMXS30! Grattis!
Indexfonder har gått skit i år, mina preffar pumpar ut tiotusentals kronor i år med utdelningar varje månad. Vem bryr sig om aktien ligger plus eller minus. Så länge jag får utdelningar kan jag vänta hur länge som helst och bara vänta på utlösen som ger en rejäl vinst i så fall. Händer inte det så får jag ju mina utdelningar som jag kan köpa mer preffar för som gör att jag får mer utdelning varje månad som jag kan köpa mer preffar för som gör att jag får mer…
”Vem bryr sig om aktien ligger plus eller minus. Så länge jag får utdelningar kan jag vänta hur länge som helst och bara vänta på utlösen som ger en rejäl vinst i så fall.”
Väl talat, och så länge du vet att bolaget faktiskt kommer överleva och fortsätta generellt dela ut fint till dig som aktieägare.
Gött att du har hittat din modell! Bara att fortsätta tanka preferensaktier om du tycker de är det bästa sen skivat bröd! Jag skulle dock personligen aldrig ta i en preferensaktie
Hej Namn utan något namn,
Tycker du verkar lite väl tjurig. Bättre att komma med lite konstruktiv kritik.
Jag och frugan har mestadels preffar och D aktier. Inga av våra bolag har ställt in utdelningen.
Vore intressant att veta vad du har och hur det gått i år.
Vi får ungefär 120k i utdelning i år som återinvesteras i nya aktier.
Vad får du din stackare?
Kronan, hoppas du och frun får en underbar helg.
// Malte
BTW namnlös,
Hur ser din fantastiska portfölj ut?
// Malte
Tjenare Namn! Det är sant att det finns väldigt många negativa sidor med just preferensaktier och även om du har en preferens (förtur) på utdelningen så är detta ingen garanti för utdelning. Egentligen vill man ju skifta över till den här typen av investeringar först när man börjar leva på utdelning, men tänker ändå att jag vill ha en liten slatt nu för att öka kassaflödet i portföljen. Får typ 600 kr per kvartal och per preff och det gör ändå att jag kan handla lite fler aktier varje år. Och mer kommer det bli 🙂 Tack så mycket för… Läs mer »
Svårt att förstå varför man vill äga preffar, du skriver själv att du aldrig tror aktien kommer gå upp till 500kr varför lägga sina pengar i en aktie som aldrig kommer gå upp mer än 65%? Speciellt i långsiktigt sparande så skjuter man sig verkligen i foten.
Utdelningen gör också ränta på ränta effekt. Det i samband med bara liten kursuppgång över tid ger helt OK totalavkastning.
Och framförallt till rimlig risk
yep! Sedan bör man kanske hålla sig till det traditionella och inte satsa på lyxbyggen och ”konstiga” fastigheter. Tänker då på Oscar Properties framför allt.
Måste inte nödvändigtvis vara fel att äga pref, det gör t o m Buffet, hans enkla tips var att gå kursen ner köp mer, går den upp mer än utdelningen kan man sälja, pref som aktie är säkrare, äger själv ingen pref men hade akelius tidigare och den levererade godkännt
Intressant! Ja även om inte alla vet om det så finns det ju faktiskt en hel del preferensaktier att äga även utrikes. Däribland hittar vi Digital Realty Income som har en hel del olika aktietyper.
Tjena Hugo!
Om jag skulle bli tvungen att välja bort en del av portföljen så skulle det nog bli preferensaktierna. Men samtidigt är det här ett fint litet tillskott i portföjen som tillsammans inte överskrider 10%, så jag har valt att behålla och fiska in utdelningen nu kvartal för kvartal.
Jätteschyst att du kunde skriva här!