Jag är väl kanske en av de personer som ni skulle tro är expert på att prata pengar i vårt vardagliga liv, alltså utanför Twitter, bloggande och Instagram. Faktum är att jag är att skenet bedrar. Bakom Kronan finns det en människa som är värdelös på detta.
Men absolut inte för att jag tycker att det skulle vara tidsödande eller tråkigt på något vis. Tvärt om, jag vet att det skulle vara givande.Dessvärre är det nog så att jag kan räkna på mina fingrar alla de jag pratat aktier med människor utanför Finanstwitter.
Av en ren slump började jag och en kollega prata aktier under en fest och den historian slutade riktigt lyckligt. Det visade sig att vi kunde utbyta mycket av det vi lärt oss och kompletterade varandra bra med våra olika strategier.
Sedan har vi också samtalet med Fridag Hela Veckan under min 75% fest. En av de trevligaste tillställningarna jag haft relaterat till min miljonresa.
Enligt en Fondspararundersökning från Sifo 2018 visade det sig att 34% av svenskarna har ett direktägande i aktier. Hela 76% sparar i fonder (men då är också pensionen inräknad) och 79% har ett sparkonto med väldigt låg ränta idag. Därigenom borde det finnas gott om folk i min närhet som har ett aktieintresse, eller i alla fall vill få ett sådant.
Men varför är jag då så dålig på det här?
Jag tror det bottnar i att det på något vis känns fel att ens börja prata om pengar i många delar av Sverige. Och då aktier bottnar i pengar är det svårt att undvika det ämnet.
Men vissa människor är mycket bättre på att öppna sig om ämnet ’pengar’ än vad andra är. Det märkte jag på mitt jobb nyligen. Vi har i mitt team på jobbet aldrig pratat om löner. Det fanns inte på kartan att vi någon gång skulle nämna vad vi har i lön eller hur pass bra utslag lönesamtalet gav.
Sedan fick vi in en ny människa i vårt team som var totalt orädd att prata lön, mest då denna person själv tycker att lönen är för liten och aldrig räcker till.
Från den dagen hände det något hos oss… Jag kände själv att jag kunde öppna mig om min lön och även hur min löneutveckling varit. Enda detaljen som skiljde var att en enda person vågat börja prata om ämnet.
Så, varför pratar jag då inte mer aktier i det allmänna? Jag vet faktiskt inte svaret. Har fortfarande någon sorts spärr som gör att jag inte kan fråga en person rakt ut ”Håller du på något med aktier?”
Är jag den enda människan i den här församlingen som känner såhär?
Jag tror att det finns en stor risk i att prata om pengar irl. Dels finns det de som blir irriterade och säger något i stil med ”lätt för dig att spara som inte har barn” och har de inte barn så säger de istället ”sådär kan man ju inte leva, tänka på varenda krona” eller som nästan blir ledsna och får skuldkänslor ”ah, det där borde man ta tag i”. Sen finns det de som blir intresserade och vill att man ska lära dem allt på 3 minuter ”åh jag kan inget om aktier, säg exakt hur du gjorde… Read more »
Halloj http://www.ekonomenstips.se/ !
Det är väl tyvärr den mörka sanningen som du speglar här. Sjävklart trist att det är så då jag tror att det ger något extra att prata aktier och investeringar bortom bloggande och finanstwitter.
Argumentet kring det här med barn och sparande är rätt intressant. Nu minns jag inte exakt vem det var men hon meddelade att hon kan spara exakt lika mycket som jag trots barn – och då har vi ungefär samma lön också. Det är verkligen peppande att se 😀
Jag berättar då och då att aktier är min hobby. Brukar jämföra det med att vissa gillar att titta på sport, andra gillar scrapbooking. För mig är det aktier och börsen som är mitt fritidsintresse och det som jag lägger överlägset mycket av den lilla fritid jag har över till egentid. Kvinnor är oftast helt ointresserade. Män verkar ha både lättare för ämnet och mer kunskap. Men jag vågar aldrig berätta något om storleken på portföljen. I aktiesammanhang är den inte jättestor men i förhållande till min omgivning så skulle jag utan vidare räknas som stadd vid kassa- på ett… Read more »
Jag förstår det dilemmat med vägningen mot FIRE och leva i nuet GABI, verkligen inte lätt om barnen blir ”lidande”. Idag är det dessutom så mycket mer normer än när jag själv var ung då det kommer till barn. Jag hade en helt fantastisk ungdom och allt jag krävde var mat på bordet och kärlek av mina föräldrar. Idag är det inte så. Föräldrar tävlar sinsemellan om vilka barn som har mest aktiviteter. ”Min dotter är på ridning på tisdagar och så simmar hon på lördagar” – säger förälder 1 Förälder 2 tänker för sig själv ”Jasså?! Inte mer, min… Read more »
Jag pratar aldrig om pengar, börsen eller investeringar. Delvis beror det väl på att jag antar att andra inte skulle vara intresserade men den främsta orsaken är väl att jag knappt har några i min närhet att prata med. Jag har inga vänner, har alltid varit utanför och ibland retad och mobbad vilket har lett till att jag nu som vuxen själv drar mig undan. Det är det som är skönt med internet, man kan diskutera saker med andra trots att man är ensam. Lite därför jagvalde att starta en blogg. För att kunna bolla och ventilera saker med andra,… Read more »
Hej KTM!
Jag har faktiskt börjat prata rätt mycket om detta nu senaste månaderna.
Tycker dock att det är väldigt få som håller på med aktier i min ålder.
Men det skadar aldrig att börja prata om det och se om någon hakar på. Annars är det bara att snabbt lämna ämnet och gå vidare till ett annat.
Våga prata aktier!!
Mvh PB?
Tjenare https://pappabetalar2018.blogspot.com/
Bra gjort. Svårheten är dock alltid att börja. Hur gör du här? Börjar du helt enkelt prata rakt ut om ämnet eller väntar du tills det typ kommer upp på tal?
Hej!
Ibland kanske jag kollar på börsen i mobilen och bara nämner något som att, aha börsen har gått upp 1% idag. Kollar om någon nappar.
Kanske säger att jag måste kolla hur ICA´s rapport sett ut. Kollar om någon nappar.
Ganska enkelt egentligen.
Smart tips, det ska jag testa!
Tror du man kan häva ur sig:
”Är det någon här som läser kronantillmiljonen.se?” ;D
Tack för en bra blogg förresten
https://pappabetalar2018.blogspot.com/
Det tror jag absolut du kan göra.
Din blogg är så stor att möjligheten säkert finns att någon du jobbar med eller känner har läst den.
Tack du!!
Mvh PB?
Just det här känns inte som en speciellt komplicerad frågeställning, du har ju uttryckt en tydlig vilja att vara anonym.
Att du inte pratar aktier till vardags hör väl då ihop med att du inte är så värst anonym när du sitter över en jobblunch med pannbiffen halvvägs till munnen samtidigt som brunsåsen och lingonen gör sitt yttersta för att störtbomba din rena skjorta och pratar om samma frågeställningar som på bloggen?
HAHA fantastiskt kommentar måste jag säga ;D Jo fast jag kan tänka mig att det går att prata aktier trots att jag är anonym på bloggen. Idag finns det några som vet vem jag är och det har jag egentligen inget problem med. Anledningen till att jag var anonym var mest för att jag var rädd för att jobbet inte skulle få reda på att jag vandrar mot vägen att säga adjö till dem inom en snar framtid, varför det nu skulle vara något problem med det. Sedan vet jag inte om min relation med mina kompisar hade förändrats om… Read more »
Jag själv har inga större problem med att diskutera vare sig pengar eller annat i livet. Däremot kan det ta mig emot att diskutera vissa saker med vissa som jag vet har lidit av något i sitt liv, tex en god vän vars far gått bort i alkoholism. Då tänker jag efter både en och två gånget om ämnet kommer upp i hennes närhet. Men vad gäller aktier så frågade jag precis alla i min närhet om dom kunde något om detta. Förvånansvärt få förstod sig på det. Tänk dig vad glad jag blev när TVÅ personer svarade att de… Read more »
Jag känner igen det du säger, speciell nu när jag mår dåligt p.g.a. min familjesituation. SJälv har jag försökt att bli öppen med att prata om detta (eller i alla fall bättre), men jag märker snabbt att många vill dra sig undan då det inte känns bekvämt att prata om.
Ska bli kul att träffas sedan när nu det blir för ett riktigt aktiesnack 😀
Jag är 100% öppen om lönen och aktier på jobbet. Jag försöker avstigmatisera ämnet pengar. Jag märker att vissa blir obekväma, men med tiden har jag också sett att även dessa personer mjuknar lite och försiktigt vågar prata om det med.
Snyggt https://frilansportfoljen.blogspot.com/ !
Jag tror det kan vara en lättnad för cheferna och arbetsplatsen i sig om fallet är som för oss, d.v.s. att vi inte pratar lön och löneförhöjningar. De blir mindre känslor om orättvisa på så vis, eller vad tror du?
? Börjar man prata med ”någon” om aktier/fonder/pengar så kan man ge sig f-n på att personen ifråga är ”expert”. Och ger sina bästa tipps om det ena eller det andra. Själv brukar jag då alltid kontra med att ingen egentligen vet något alls om framtiden! ?
Tyvärr är det nog så. Har upplevt att människor som börjar fästa sig vid saker allt för tidigt utser sig själv som experter och därigenom sällan tar in kunskap och lärdom från andra. Man minifierar den informationen helt enkelt.
Själv är jag inte sådan och du har säkert sätt att jag gång på gång ställer frågor här på bloggen kring kommentarer som jag får och som jag själv inte är insatt i.
Bästa ledordet vi kan bära med oss är att vi aldrig blir fullärda.
Jag brukar bara fråga rätt ut om folk i min närhet håller på något med aktier. Det har visat sig att både vänner och kollegor har ett intresse där vi nu ibland talar om ämnet och lär oss av varandra! Jättekul tycker jag!
Det är just detta jag inte klarar av!
Prata företag istället, dels är det mer intressant men också det som ligger till grund för allt välstånd.
Om ett bolag är välskött, har bra produkter, med nöjda kunder så öppnar det för mycket mer intressanta diskussioner.
Är man däremot adrenalinjunkie så kanske det är mer lämpligt med fallskärmshoppning?
Klokt. Något jag märkt är att folk på jobbet börjat prata en hel del Swedbank nu med tanke på allt som händer där. Verkar som att många är oroliga för att de ska förlora sina sparpengar.
Tusen tack för kommentaren!
Ett tips om du vill prata aktier är att börja arbeta på bank – DI är uppe på varje skärm och börsen diskuteras för jämnan. Har inte tänkt på att det är så, men när jag läser ditt inlägg inser jag att det inte är likadant på alla arbetsplatser.
Gött! Alltså grejen är väl den att jag tycker att det ser så galet tråkigt ut att jobba på bank, men det är nog bara min personliga åsikt. Det är t.ex. som att vissa skulle hata att gräva i människors munnar för att ta bort allt elände som finns däri medan andra utbildar sig till just detta. Och tur är väl det.
Prata pengar är svårt ifall man börjar dra ifrån familj och vänner ekonomiskt. Siffror kan lätt användas emot en. Man riskerar att blir en ”Joakim von Anka-karaktär”.
Jag är mest rädd att diskussionen ska hamna i ett navelskådande som inte intresserar mig:
https://sparosverige.blogspot.com/2019/04/mina-pengar-andras-stalar.html
Just uttrycket navelskådande har jag aldrig hört tidigare och funderar på om jag faktiskt lyckats tolka det rätt 😀 Fint inlägg som vanligt Sparo.
Inte så fint om jag använder obegripliga uttryck. Eftersom jag är för trött för att ens begripa mig själv kan jag inte komma med vettiga förklaringar före lunch, så jag gick till Flashback:
”Termen navelskådning eller navelskådande är en nedsättande term för det som en egocentrerad och självupptagen person helst ägnar sig åt.”
Jag menade att privatekonomiska diskussioner ibland landar i att folk rabblar siffror ingen annan har minsta intresse av.
Jag håller med tidigare inlägg om att det blir roligare på jobbet om man törs prata om aktiesparande. Jag får olika perspektiv på olika bolag och får visst stöd i mina teorier. För mig var det lite förvånande att så många intresserar sig för det. Tyvärr verkar kvinnorna helt ointresserade av aktiesparande, det vore kul att få även deras perspektiv. Och vi pratar %, aldrig kronor, det blir bättre så.?