I en artikel jag lĂ€ste nyligen intervjuades Joakim Lundell om hur han ”förlorat” 6 miljoner pĂ„ Tesla. Artikeln fĂ„r mig att reflektera en del.
NÄgra saker jag kommer att tÀnka pÄ
Förlora pengar
Först och frÀmst har du inte förlorat nÄgra slantar innan du sÄlt dina aktier. Visst Àr det sÄ att marknaden valt att sÀtta en annan prislapp pÄ dina aktier, men det Àr först nÀr du sÀljer allt och jÀmför ditt GAV (genomsnittliga anskaffningsvÀrde) mot prislappen du sÄlt för som du vet ifall du förlorat pengar eller inte.
JÀmför det med ditt hus eller din lÀgenhet du Àger idag. Om nÄgon kommer till dig imorgon och erbjuder dig 200 000 kr mindre för huset Àn vad du köpte för sÄ har du inte förlorat pengar pÄ din bostadsaffÀr innan du faktiskt skakar hand och affÀren Àr klar.
Ingen logik i att aktien gÄr ner
”Det finns ingen logik i nedgĂ„ngen kring Tesla förutom att folk sĂ€ger att det Ă€r övervĂ€rderat.”, sĂ€ger Lundell i intervjun
Logik finns, och det Àr rÀtt givet att aktien borde fÄ ett lÀgre pris nu nÀr alla ska ut genom dörren samtidigt.
Investerarna tvivlar pÄ att Tesla kommer kunna leverera en större mÀngd bilar till samma eller högre prislapp kommande Ären. Marknaden tror att de stigande rÀntorna kommer hindra folk att vilja köpa dyrare lyxbilar. Höjda elpriser har fÄtt fler att bli rÀdda för elbildbranschen i stort. Som krydda pÄ moset har Elon Musk vrÀkt ut aktier och visat en omvÀnd pilotskola nÀr en VD egentligen bör göra tvÀrt om.
SÄ jo, jag kan tycka att det finns rÀtt mÄnga anledningar till att aktien borde vara lÀgre vÀrderad idag Àn innan 2022.
Det kommer studsa upp
Och sÄ den viktigaste punkten:
”Jag vet ju att allt studsar upp, men det Ă€r klart det Ă€r jobbigt.”
Nej, vi kan aldrig veta att det studsar upp igen, och vi kan aldrig nÄgonsin garantera att det aktien nÄgonsin kommer uppnÄ det All Time High som den satte tidigare. Visst, det kan bli sÄ, men att sÀga att allt studsar upp Àr inte klokt.
NÄgon hÀr som kommer ihÄg Fingerprint? Jag vet att det var 6-7 Är sedan som bolaget var i rampljuset, men dÀr och dÄ var det en investering som alla skulle Àga, lite som Tesla. SjÀlv minns jag det som om det vore igÄr.
Studsade Fingerprint tillbaka likt en studsboll? I sĂ„dana fall en vĂ€ldigt dĂ„lig sĂ„dan…
Visst ska man vara lÄngsiktig med sina case, men jag tror det Àr livsfarligt att förvÀnta sig nÄgon turn-around till det positiva territoriet. Oftast kan det ta Är, om inte Ärtionden innan saker och ting börjar röra pÄ sig. Microsoft handlades frÄn 2008-2014 till samma kurs innan saker börjar gÄ uppÄt.
Oftast hinner investerare lÀmna innan dess och gÄ vidare till nÄgot annat hett, eller lÀmna börsen för gott. UtifrÄn vad jag lÀst sÄ skulle jag inte satsa mina pengar pÄ att Lundell har lugnet att sitta pÄ sina hÀnder och vÀnta.
Om det enda du har att luta dig mot Ă€r att ”det kommer studsa tillbaka”, hur kommer du dĂ„ agera om aktien fortsĂ€tter ner ytterligare 20% frĂ„n dagens nivĂ„, och sedan ytterligare 30%? Det Ă€r dĂ€r nĂ„gonstans som mĂ„nga vĂ€ljer att lĂ€mna.
LÀtt kommet och lÀtt förgÄnget.
Passar nog bra i detta fall.
Influencer har dragit in mycket billiga pengar de senare Ären.
Vi andra som har gnetat ihop den första miljonen Àr försiktiga.
NÀr man fÄr mycket pengar till sig kan det nog lÀtt bli sÄ att man vill ha Ànnu mer och dÄ Àr investeringar en möjlig vÀg, speciellt nÀr börsen stÄr högt och alla pratar om den.
MÄnga som kastar sig in pÄ börsen har inte rÀtt tÀnk skulle jag sÀga och nÀr man hör hur Jocke resonerar skulle jag lÀgga honom i det facket.
SÀlja i rÀtt tid Àr bland det svÄraste som finns.
TyvĂ€rr köper mĂ„nga nĂ€r euforin Ă€r maxad đ
Hej KTM!
Din punkt 1 fick mig att tÀnka pÄ ett citat av Mark Minervini. Nu Àr han ju inte utdelningsinvesterare utan trader.
”A gain is not a gain until you sell it, but a loss is a loss the minute it’s a loss. Most traders think the opposite, and many would disagree. That’s why most traders aren’t Market Wizards and U.S. Investing Champions. To be a champion, you must first think like a champion.”
Tjenare!
Fick lĂ€sa om det citatet tvĂ„ gĂ„nger đ Fantastiskt!
Har sjÀlv en aktie som jag hoppades skulle studsa tillbaka. Nu behÄller jag den som en (dyr) pÄminnelse att det inte alltid vÀnder. Som tur Àr har en eller tvÄ sÄdana aktier inte sÄ stor inverkan pÄ en vÀldiversifierad portfölj. Jag gissar dock pÄ att han förmodligen har största delen av sina pengar i enbart nÄgra fÄ bolag, kanske bara Tesla, och dÄ blir ju risken ocksÄ större.
Men det finns ju alltid en önskan om att förlorare kommer tillbaka. Hoppet dör sist.
Precis! Det sÀgs ju att kvalité alltid Äterkommer men i fallet med mÄnga bolag handlar det om en uppblÄst vÀrdering som aldrig sett nÄgot tak. Under de sista Ären har vi alltid gÄtt med tanken att dyrt ska bli dyrare men förr eller senare kanske vi kommer till insikt. Trots det har ju teslas aktie utvecklats galet positivt sedan början.
Lite svart att jÀmföra Fingerprint med Tesla!
Ex: mÄnga som köpte in sig tidig i EVO sÄlde sin innehav dÀr, och mÄnga Ängra sig idag⊠Dem som bara ser Tesla som en Elbil företag kommer att sÀlj allt sin innehav under panik press, det förvÀntar jag mig.
Tesla ĂR ju ett Elbilsföretag! Vad annars sĂ€ljer dom? Man kan ju inte vĂ€rdera nĂ„got som inte finns eller som kanske kommer i framtiden!
Jag har sett dom som hÀvdar det Àr mjukvaru eller typ SaaS företag, lite som Apple har stor del av sin intjÀningsförmÄga frÄn ekosystemet liksom. Allt det dÀr övergÄr egt min förmÄga sÄ jag kan inte bedöma det.
Dom ĂR inte bara ett elbilsföretag. Dom utvecklar och sĂ€ljer Ă€ven batterisystem för energilagring, solceller och takpaneler. Det Ă€r inte direkt svĂ„rt att hitta den informationen.
FörstÄr att det blir svÄrt att jÀmföra ett bolag till ett annat och en aktie till en annan.
Allt jag menar Àr att det Àr livsfarligt att vÀnta sig en studs uppÄt. TÀnk Àven pÄ att en aktie som faller 80% inte kommer befinna sig pÄ samma nivÄ om den efterÄt stiger 80%. MÄnga glömmer tyvÀrr det.
Kul att kika pĂ„ den bortglömda Fingerprint faktiskt. Pandemistryk utan dess like med vad Ă€r det 90% av marknaden i Kina? Dagens börsvĂ€rde Ă€r typ 1x senast ”normal” Ă„rsomsĂ€ttning 2021, Ă€r det jĂ€mförbart med nĂ„got annat tech-bolag som Ă€ndĂ„ mĂ„ste sĂ€gas vara nĂ„got sĂ„ nĂ€r moget/etablerat? Jag Ă€r inte sjĂ€lv kunnig pĂ„ rimliga multiplar hĂ€r. Problemet Ă€r ju uppenbart hur smal marknad de levt pĂ„, men levt har de ju Ă€ndĂ„. Kommer teknologin försvinna helt ur prylarna för de som vant sig vid den? (AlltsĂ„ mobiler, paddor och laptops/övriga PC?) SvĂ„rt att tĂ€nka sig att man framgent skulle plocka bort… Read more »
Intressant skrivet! Har som sagt aldrig följt Fingerprint men jag minns den dÄ det var den aktie alla pratade om nÀr jag köpte mina första aktier i Peab och Africa Oil dÀr tillbaka i 2015
Har sjÀlv köpt och sÄlt Tsla sedan 2017 ca. Klev av strax innan toppen (hade kunnat fÄ lite ytterligare avkastning men svÄrt att pricka precis). Blev ÀndÄ nÄgra TKR sek.
Tror inte bolaget kommer gÄ i Konkurs men hÄller med KTMs beskrivning att det finns orosmoln i nÀrtid.
Ser mer att bolaget behöver Ànnu billigare volymmodel (prissÀnkningen just nu lÀr mest Àta upp lönsamhet) samt att Elon just nu Àr mer skada Àn nytta för bolaget.
MVH