UnitedHealth Group är troligtvis en av de aktier det pratas mest frekvent om just nu i USA. Studsen från botten är ett faktum och många verkar alla vilja vara med på resan upp. Det här är en fenomenal utdelningsaktie som troligtvis har mycket mer att ge kommande 10 åren.
Här i Sverige skrivs det väldigt lite om UnitedHealthcare (UNH) och det finns inte mycket information alls. Förutom MAG7 bolagen blir mycket annat bortglömt och vi fokuserar på bolagen i vårt avlånga land.
Så sent som i våras skrev jag själv om UNH för första gången. Där och då var det lite av panik och negativa nyheter haglade. Min slutkläm på den analysen var:
Köp på lång sikt, men på kortare sikt mindre än tre år så lämnar jag detta neutralt
Nu krävdes det inte ens 3 år, utan snarare 3 månader innan kursen började reagera uppåt igen. Fort kan det gå när marknaden vänder och oron dämpas. Det har vi sett många gånger tidigare.
Trots att jag inte äger aktien blir jag väldigt glad när jag ser studsar likt dessa i kvalitetsbolag. Det vittnar om att det kan uppstå väldigt fina köplägen för dig som vill fortsätta vara investerad.
För att förklara bolaget extremt kort så är detta ett vård- och försäkringsbolag. Man erbjuder sjukförsäkringar men också en rad sjukvårdsnära tjänster. Bolaget har ett kreditbetyg på hela A+, låg skuld och fantastiskt utdelningshistorik där man höjt utdelningen med i snitt 19% årligen de senaste 10 åren.
Det var faktiskt riktigt många kunder hos Avanza som hakade på tåget och köpte när bolaget led som mest av negativa nyheter. Stort grattis till alla er. Nu verkar det som att många av problemen blivit betydligt mindre. Svenska investerare är smarta och ser igenom problem som troligtvis inte kommer få bestående men.
Till skillnad från exempelvis Novo Nordisk har även insynspersoner tagit tillfället i akt och köpt mer i UNH. Exempelvis har personer inom bolaget köpt mer aktier 2025 än under hela perioden 2007 – 2024. Sånt får man hålla koll på!
Enligt mina egna uppgifter har det varit i princip 0 köp från insynspersoner i Novo Nordisk under det galna raset. Som ägare är det kanske detta som oroar mig mest.
För att någonstans summera problemen i United och de positiva nyheterna vi fått nu efter sommaren så skapade jag två rubriker:
Negativt
- Allt började egentligen i februari 2024 då bolaget drabbades av en rejäl cyberattack som resulterade i direkta kostnader om drygt $2 miljarder. Det här fick negativa effekter på vinst/aktie som sjönk för första gången på väldigt länge, från $23,86 per aktie till $15,51 per aktie för 2024.
- I slutet av 2024 sköts sedan bolagets VD Brian Thompson vilket ökade osäkerheten ännu mer. Vidare hävdades det att bolaget dolde affärseffekterna av händelsen och aktien föll 22,4% med tanke på osäkerheten. När ett bolags trovärdighet faller kommer aktien också falla, allt annat lika.
- Bolaget drog sedan tillbaka sin guidning för resultatet 2025 och meddelade att man nu är osäker på vad framtiden kommer utvisa
Men det var inte slut där.
- I början av 2025 inledde Justitiedepartementet (DOJ) en utredning riktad mot bolagets fakturering. Här misstänkte man UnitedHealth ha utnyttjat diagnoskoder för att få högre ersättningar.
Positivt
En av de senaste nyheterna är att ungefär 78% av bolagets s.k. Medicare-medlemmar antas vara inskrivna i 4-stjärniga planer eller högre fram till åtminstone 2026. Varför är då det bra? Jo för det leder till högre statliga ersättningar och bonusar som motsvarar rejält mycket mer pengar i slutändan.
VD situationen verkar också vara löst. Efter den tragiska dödsskjutningen av tidigare VD Brian Thompson utsågs Tim Noel som ny VD i januari 2025. Som jag förstår är han omtyckt med ett väldigt fint CV som passar väl till verksamheten han ska driva.
Största positiva punkten är att UnitedHealthcare nu kommit med en ny guidning och säger att vinst per aktie kommer bli minst $16,0 nu i år. Analytiker skissar på $16,24 per aktie. Det är klart mindre än vad bolaget gjorde 2023, men ändå mer än 2024. Viktigast av allt är att det minskar osäkerheten och vi faktiskt har något att räkna på.
Vi kan även se att allas vår Warren Buffett köpt in sig i United Healthcare med argumentet att det inte är något problem med underliggande verksamhet.
Jag tror det är värt att behålla United. Nu när fler blivit positiva finns det god chans att alla ska in i detta kvalitetsbolag igen och slänger sig på käppknappen.
Precis som jag förklarat tidigare kommer jag inte gå in med tanke på min nya strategi:






De kanske har skelett garderoben?
Nej, tack.
Man har blivit förvånad tidigare 🙁
United har å andra sidan en A+ kreditrating och något har man genom åren gjort bra för att förtjäna den. Mycket ligger på nya VD:ns axlar från nu och framåt. Vad jag menar är att när väl marknaden börjar slänga sig över en aktie så kan det fortsätta bra mycket mer
Jag tycker ändå att det finns en risk att de går mer mot den Europeiska modellen med skattefinansierad vård. Det är ett svårt land att läsa men i min värld skulle ett par demokratiska presidenter kunna resultera i reformer som skulle missgynna United Healthcare.
Kanske lite väl spekulativt och långsiktigt men det är vad som håller mig borta ifrån att investera.
Känner också att ännu en orsak till min skepsis är hur fruktansvärt avskytt det här företaget är hos befolkningen. Till den grad att mördaren hyllas som hjälte.
Vad menar du? Skulle representanter för United Healthcare försvara mordet på Charlie Kirk? På riktigt??
Aj, det där gjorde ont att läsa. Vet inte om det är någon idé att förklara… Vissa ser bara vad nyheterna för tillfället trycker ned i halsen på dom oavsett.
Nej, mördaren Luigi som dödade Brian Thompsson, VD för UnitedHealth.
Bra där Mattias! Den politiska risken här är nog större än i många andra bolag. Däremot känns det som att politiken generellt nu är en risk hur man än vrider och vänder på det. Med det sagt finns det givetvis bolag som inte alls borde löpa risk.
Man har slutat följa strömmen. Hur ser du på Schweiziska bolag? Jag har byggt ut utdelningsportföljen med Nestle och Zürich insurance group. Funderar även på att ta in Roche framöver.
/gladiator
Nestle är väl ett av de europeiska bolag som höjt utdelningen flest antal år har jag för mig? Zürich har jag noll koll på men alltid trevligt att höra hur du resonerar Gladiator 🙂
Jag har följt bloggen en tid och förundras över att du hinner med den. Det vore därför intressant att veta hur din dag ser ut. Hur mycket av arbetstiden använder du till aktiehandel? Ibland köper du en stek i något företag skriver du, men ofta köper du en köttbulle i taget. Detta gör du på arbetstid, förmodar jag. Vad tycker din arbetsgivare om detta? Eller arbetar du inte heltid? Läser du nyheter, rapporter och bokslut på arbetstid? Eller bara hemma på kvällen? Hur mycket tid lägger du ner på bloggen? Även om något inlägg är meningslöst, t.ex. det om COOP,… Läs mer »
Varför skulle han göra det under arbetstid? Han kan likväl göra det på rasten, natten, helgerna eller på vägen till och från jobbet…
Vilket patetiskt inlägg:) Skit du i hur KTM lever sitt liv. Liksom många andra här ser han sambandet mellan aktieinvesteringar och ekonomiskt oberoende. Men du gillar säkert att sätta klockan och pinna iväg till jobbet. Tur att semestern är slut nu och du har åttioelva veckor kvar tills nästa ledighet. Trist med fredag imorgon dock. Då är man ju ledig några dagar. Men du kanske har något extraknäck på något roligt ställe. Alla är vi olika.
Oj då, då blev någon sekundärkränkt igen. Vi lever i en demokrati. Som Nyfiken skrev, han är nyfiken. Utan frågor inga svar. Låt KTM svar och börja snälltolka!
Kul att du tar upp frågan. Har ett halvt skrivet inlägg om bloggintäkterna kontra tiden jag lagt ner och det är väl ingen rolig läsning för den som är sugen på att blogga ut ett ekonomiskt perspektiv 🙂 För att svara på din fråga skulle jag säga att det är i snitt 1,5 timmar varje dag. Nu med barnen har jag tagit bort i princip allt mitt spelande ur mitt liv. Det var inte ovanligt att jag kunde slänga 4 timmar om dagen på Wow classic eller League of Legends tidigare som exempel. Allt handlar väl om prioriteringar. Tycker att… Läs mer »
Sambandet att inte träna och bli sjuk är ju ytterst liten om ens något. Du blir sjuk av bakterier och virus inte av att inte träna.
Skriver av en som tränar väldigt mycket. Men inte för att hålla mig frisk men för att hålla mig hel från stelhet o skador.
Så finns det ju livstils sjukdomar som diabetes, högt blodtryck och hjärtsjukdom som inte har så mycket med virus och bakterier att göra men en hel del med fysisk inaktivitet att göra.