Som utdelningsinvesterare vill jag här och nu ta upp en sak – nämligen John Skogmans diss av månadsutdelare i Börsens Finest.

Till att börja med vill jag ge ros till Börsens Fines som utan tvekan är Sveriges bästa aktiepodd. Det finns liksom inget i närheten så bra skulle jag vilja påstå. Många gillar podden för att huvudpersonen vågar ta ut svängarna, vilket tyvärr inte är allt för vanligt inom finans.

Vill man lyssna på snacket kring månadsutdelare gör du det här (det ska starta vid rätt tidpunkt):

 

Summerar jag utläggningen från snacket blir det kort och gott:

Investera inte i månadsutdelare

Det enkla argumentet är att den här typen av aktier får en allt för stor hype och därför blir överköpta, varav värderingen inte speglar bolagets prestation på bästa sätt.

Jag skulle mer än gärna vilja säga att det här är skitsnack, men tyvärr ligger det nog mycket bakom orden.

Ta bara Cibus som i det här exemplet. När bolaget gick över till månadsutdelning fick man hela 10 000 nya aktieägare under bara det kvartalet. Procentuellt var det en enorm ökning, utan att bolaget där och då rent finansiellt gjorde enorma framsteg.

 

Ytterligare ett exempel är SBB. Visst, bolaget hade en klar attraktionskraft med tanke på Samhällsfastigheter (skolor, polisstationer, kommunhus etc.) som många ansåg vara defensiva och goda att äga. Mycket attraktionskraft kom dock när Ilija Batljan lockade med månadsutdelning och lovade att denna skulle höjas 100 år.

 

Tingsvalvet

Tingsvalvet Pref är nu tillsammans med Cibus de enda svenska månadsutdelarna. Antal aktieägare har skjutit i höjden och direktavkastningen är nu bland de lägre för preferensaktier och D-aktier. Intea D och Sagax D har fortfarande lägre, men frågan är hur väl Tingsvalvet Pref förtjänar kursrusningen. Många köper nog denna för månadspengen.

För ett år sedan var direktavkastningen i Tingsvalvet nästan 10% och nu är den nere på 6,4%. Visst, mönstret har vi sett i alla preffar med tanke på sänkt ränta, men reaktionen i Tingsvalvet är större än hos andra.

 

Du ska inte slänga dig över månadsutdelare enbart för den frekventa utdelningen.

Cibus är en av få fastighetsaktier som handlas till premie idag, alltså där fastigheternas värde (substansvärde) är lägre än aktiekursen. Att premien dessutom blivit mer än 20% är såklart lite oroväckande. Vi får här komma ihåg Cibus mycket defensiva bestånd inom dagligvaror, så kanske ska man förtjäna sin premievärdering.

 

Månadsutdelare i Europa

Många känner kanske till att det finns över 70 alternativ att välja på i USA och Kanada som kör månadsutdelning. Närmare bestämt 76 stycken. Visst finns det några mikrobolag som också har denna setup, men de är knappast värda att nämna.

Jag ställde mig frågan: Hur många månadsutdelare finns det i Europa?

För att ta reda på svaret använda jag Avanzas screener där du numer kan filtrera på antalet utdelningstillfällen per år. Så, jag valde helt enkelt alla Europeiska länder (som Avanza tillhandahåller) och svaret blev:

  • Cibus
  • Tingsvalvet Pref

Det lät inte rimligt, så jag bestämde mig för att göra lite egen research. Tyvärr gav den inga fler resultat.

När jag sedan frågade ChatGPT fick jag svaret: Cibus och SBB.

Det verkar alltså inte bättre än att Europa förutom dessa inte har några månadsutdelare. Visst, det finns många utdelningsaristokrater och aktier med kvartalsutdelning. Månadsutdelare lyser tyvärr med sin frånvaro. Vet du av någon får du gärna tipsa. Troligtvis kan jag ha missat något.

19
0
Kommentera gärna :)x
()
x