På onsdag är det dags för Sveriges största industribolag, Volvo, att presentera sina nyckeltal för kvartal ett 2025. Volvo är en av många förlorare när Trump bjudit på kaos och nyligen presenterade bolaget att man varslar personal i USA. Hur illa kan det faktiskt bli?
Volvo är inte det enda bolaget som visar siffror på onsdagen. Populära aktierna Investor, Boliden, Tele2, Vitec och Coor är också med i matchen. Kort sagt blir det en intensiv rapportdag. Men utan tvekan kan vi konstatera att Volvo är den rapport som flest väntat på, inklusive jag själv.
Bland de svenska storbolagen inom industri så är Volvo på plats nummer 5 när det kommer till omsättningen genererad från USA. Ganska exakt en fjärdedel av omsättningen kom från USA 2024, en ökning med 7 procentenheter jämfört med 2013.
Det är rätt mycket, men det är också skillnad på att ha omsättning i USA och det faktum vad man faktiskt importerar och exporterar därifrån. Då blir frågan mer komplex.
Under påskveckan fick vi reda på att Volvo planerar att säga upp maximalt 800 anställda vid tre anläggningar i USA. Fort ska det också gå och allt ska vara klart inom tre månader. Anledningen är givetvis osäkerheten som just nu råder i landet. Skulle inte tullarna leda till fler jobbmöjligheter i USA enligt en viss person? Trumps profetia har inte börjat i rätt riktning.
I Volvos senaste rapport såg vi en kraftigt förbättrad orderingång för lastbilar, vilket var mycket positivt. Rörelsemarginalen var sämre än väntat men marknaden såg orderingången som den starkast lysande stjärnan och skickade upp aktien 7%.
Kärnfrågan blir vilken prognos vd Martin Lundstedt kommer ge beträffande utsikterna för lastbilsmarknaden. Sist var den oförändrad i alla regioner med med tanke på turbulensen finns nu risk för sänkning. Alternativt säger man att prognosen just nu är väldigt osäker. Ordet ”Osäkerhet” lär bli frekvent återkommande i bolagens rapporter denna omgång.
Investerare väntar också på svar kring produktionsproblemen i USA som man hade i slutet på förra året.
Hursomhelst är det stor chans/risk att bolagens faktiska siffror kommer spela mindre roll nu när marknaden har betydligt större bekymmer att oroa sig för.
Volvo
Det blev ingen kalasrapport för Volvo precis och den blev nog värre än vad jag föreställt mig.
Först och främst har vi rörelseresultatet som landade på 13 258 miljoner kr i första kvartalet. Här hade analytikerna väntat sig 15 027 miljoner kr. Den viktiga rörelsemarginalen som beskriver hur mycket av omsättningen som blir vinst var 10,9% mot väntade 11,9%. En hel procentenhet mindre med andra ord.
Volvo har ju redan haft en tråkig period på börsen men den här rapporten kommer inte göra det lättare direkt. Det enda som faktiskt var positivt var orderingången på Lastbilar som var 55277 st. Analytikerna hade trott på 51 980 lastbilar.
VD Martin Lundstedt är ändå transparent och som jag nämnde tidigare finns det många ord av osäkerhet i rapporten.
”I det snabbt föränderliga geopolitiska landskapet är det för tidigt att bedöma de fulla konsekvenserna av de införda tullarna. Men vi har starka regionala värdekedjor och global kapacitet”
”På kort sikt arbetar vi därför aktivt med våra regionala värdekedjor för att anpassa flöden, produktionskapacitet och kommersiella villkor för att mildra effekterna av tullarna och deras efterföljande påverkan på efterfrågan.”
Nu skruvar även Volvo i sina prognoser på Lastbilar i sina olika regioner. Främst är det givetvis USA som står för det negativa.
| Prognos i år | Förändrad/oförändrad? | |
|---|---|---|
| Europa | 290 000 | Oförändrad |
| Nordamerika | 275 000 | −25 000 |
| Brasilien | 85 000 | −5 000 |
| Kina | 710 000 | Oförändrad |
| Indien | 380 000 | +10 000 |
Ja, ni. Det här var ju mindre bra. Men jag står fortfarande fast vid att det här är ett enormt köpläge i Volvo. Man kommer vara en lysande stjärna även efter det att Trump lämnar vita huset.
Förhoppningen är nu att han ska lugna ner sig men det kan också ta tid att lugna ner ett vilt lejon. När hans egna lejonkumpaner nu börjar skruva sig så finns det faktiskt chans att det händer. Annars får vi helt enkelt vänta på att någon vettigare tar över sitsen i Vita huset.
Marknaden kommer nog blunda orderingången denna omgång och ta fäste vid ett svagt rörelseresultat. Aktien kommer backa 7% gissningsvis 😀
EDIT! Woops, bara -1,6%. Det här visar tydligt att marknaden nu kommer gå på utspelen kring börsen i stora drag och kanske tänka på de faktiska siffrorna i kvartal 1 mindre.
Tele2
Tele2:s rapport var som vanligt ingen kioskvältare men man lyckades ändå klå förväntningarna gällande sitt egna EBITDA-mått, s.k. EBITDAal. Detta landade på 2 709 miljoner kr för kvartalet och analytikernas kristallkula sa här 2 646 miljoner.
Man kan undra varför Tele2 använder detta nyckeltal och inte vanligt Ebitda (mäter företagets rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar och avskrivningar.)
Tydligen är det enligt Tele2 relevant då det även inkluderar kostnader för leasade tillgångar (avskrivningar och räntor), vilket enligt IFRS 16 inte ingår i underliggande EBITDA.
Det stora just nu är att Tele2 gör sig av med personal. Under det här kvartalet har det bidragit med extra kostnader men sett på lite längre sikt ska Tele2 bli effektivare.
”Fler än 450 kollegor lämnade oss under kvartalet och fram till mitten av april då den nya organisationen trädde i kraft. Även om kostnadsbesparingar är en av anledningarna, så är det primära syftet att förenkla våra processer, prioritera de initiativ som betyder mest för våra kunder, samtidigt som vi tar bort onödig komplexitet och mellanhänder”, skriver Jean-Marc Harion i dagens vd-ord.






Tror tyvärr Tele2 är övervärderade redan, och tagit sig vatten över huvudet när de behöll utdelningen på samma nivå som tidigare. Är förvånad att de lyfter initialt av rapporten, men glad för dem som fortfarande håller på sitt innehav 🙂
Mentalt är jag redo på att Volvo går ned lite till när marknaden faktiskt får ta in alla Volvos siffror, men jag kände att jag redan köpte mina nya till väldigt rabatterat pris efter utdelning samt tullhärvan!
Tele2 sänkte utdelningen från 6.90 kr till 6.35 kr.
Gav 49,34 kr så jag behåller Volvo 10 år till, har ägt sen 2009. Time in the market
Volvos rapport på onsdag blir helt klart en av de mest avgörande – inte bara för att bolaget är tungt viktat i USA, utan för att den Retro Bowl kan ge en tydligare bild av hur svensk industri står sig i ett alltmer osäkert globalt läge. Det blir spännande att se om orderingången kan väga upp för oron i marknaden.
Intressant läsning! Hoppas Volvo kan navigera genom den här turbulensen. Orderingången för lastbilar ser ju lovande ut ändå. Vi får se hur marknaden reagerar! Do you want to play a lot of fun games on one website? Then come and click me at <a href=”https://playpharos.com/” title=”Play fun games” rel=”dofollow”>Playpharos</a><br>
Intressant läsning! Hoppas Volvo kan navigera genom Trumps tullar. Lastbilsorderingången ser ju lovande ut, så det kanske inte är så illa ändå. Vi får se hur marknaden reagerar. It can help you use the image-to-image function, the text-to-image function, or remove the background of your image at Picool
Ojojoj, Volvos rapport var inte den bästa direkt. Men jag tror fortfarande på Volvo! Hoppas Trump lugnar ner sig snart så det inte påverkar för mycket. Generate a random email address for you on the web page, fast and convenient at Tempmailpro
Oj, Volvos rapport var inte superbra direkt. Men jag tror ändå på Volvo! Orderingången på lastbilar var ju faktiskt riktigt bra. Hoppas Trump lugnar ner sig snart så det blir lite stabilare läge! Do you want to use AI to write poems, do you want to write a poem for your loved ones, lovers and friends, then come quickly<a href=”https://ai-poem-generator.net/” title=”AI poem Generator” rel=”dofollow”>AI Poem Generator</a><br>
Oj, Volvos rapport var inte den bästa, men jag tror fortfarande på dem! Spännande att se hur Trump påverkar allt, men Volvo kommer nog klara sig bra i längden. Vi får se vad som händer! If you want to use AI tools, there are plenty of good AI tools out there <a href=”https://novatools.ai/” title=”novatools” rel=”dofollow”>Novatools</a><br>
Oj, Volvos rapport var ju inte toppen direkt. Lite tråkigt att se siffrorna men jag tror fortfarande på Volvo långsiktigt. Hoppas Trump lugnar ner sig snart! If you want to play the fun Candy Clicker game, then come and experience it, and bring you a unique clicker journey Candy Clicker
Oj, Volvos rapport var inte toppen direkt! Men orderingången på lastbilar var ju grym. Får hoppas att de reder ut problemen i USA och att aktien tar sig uppåt igen. Köpläge kanske? Do you know the recently released game Hollow Knight Silksong, compared to those who are still worried about the game’s map system, here you can see the <a href=”https://hollowknightsilksongmap.top/” title=”Hollow Knight Silksong Map” rel=”dofollow”>Hollow Knight Silksong Map</a><br>
Oj, Volvos rapport var inte den bästa, men orderingången för lastbilar var ju ändå positiv! Hoppas Trump lugnar ner sig snart så det inte påverkar för mycket. Kanske läge att köpa aktier nu? 🤔 Create your dream AI girl in seconds! ✨ With our AI Girl Generator, you can turn text or images into stunning,high-quality AI girls — realistic, anime, cartoon, fantasy, and more. No drawing skills needed. It’s fast, fun, and completely free — no signup, no watermarks, just your perfect AI girl. Right at the AI Girl Generator
Volvo planerar att stänga ner tre fabriker? Usch, det är mycket på gång nu. Och med 800 personer som kan förlora sina jobb, är jag orolig för hur detta påverkar allas liv
Jag ser att Volvo har en orderingång för lastbilar på 55 277, vilket överträffade analytikernas förutsägelse. Men den osäkerhet som kommer från Trump-tullarna gör mig fundersam. Tänker på det medan jag pendlar genom dagens kaos
’Nu skruvar Volvo i sina prognoser’ är ganska intressant, särskilt när vi ser hur de justerar siffrorna för Nordamerika. När jag läser dessa prognoser på en snurrig tunnelbana, undrar jag om Trumps politik någonsin lugnar ner sig
It’s so interesting how a big company like Volvo can be affected by things happening far away. I’ll be watching to see if their report explains how they’ll handle the tricky stuff in the USA. <a href=”https://pokeplunder.com/”>Play PokePlunder Online</a>
Oj, orderingången för lastbilar var hela 55277 stycken, inte illa! Men samtidigt är det riktigt tufft med rörelseresultatet som b
Interesting point about the difference between having sales in the US and what they actually import/export there. It’s like saying you sell lots of lemonade in a park, but if the weather gets stormy, your stand might still get wet even if it’s busy. Will be watching to see if the ”uncertainty” word pops up in the forecast. <a href=”https://aflyinthearray.net/”>Play A Fly In The Array</a>