Det är nu drygt en vecka sedan börsen i både Sverige, USA och andra delar av världen började sitt fria fall. Rakt ner begav sig resan, och fort gick det. Här redogör jag för de aktier jag fokuserat mest på under raset. Jag är beredd att fylla på i dessa ännu mer om fallet fortsätter.
Jag tänkte faktiskt på det när jag skrev det här inlägget att börsen faktiskt väldigt ofta beter sig som ett fritt fall på Gröna Lund eller något annat nöjesfält.
När det väl är dags att falla, ja då går det i regel sjukligt fort. Sedan kan börsen återhämta sig under en längre tid men den resan sker oftast inte lika fort.
Gillar hur han tänker
Christer Gardell är en person som egentligen gått under min radar under alla år. Igår fick han mig att inse att han och jag nog tänker rätt lika kring vissa punkter.
Gardell nämner exempelvis hur obegripligt Trumps uttalande var 3 timmar innan han själv gick ut med att tullarna skulle pausas, och hur det ens kan vara lagligt. ”THIS IS A GREAT TIME TO BUY!!!”
”Det är ungefär som om jag skulle gå ut en dag innan rapporten i ett bolag där jag sitter i styrelsen och säga att nu bör ni köpa aktien.”
En klockren jämförelse enligt mig! Tänk dig vad som hade hänt med den personen ifall det inträffat här i Sverige. Rakt in i rättegångssalen. Vi har sett betydligt lindrigare snedsteg som lett till fängelsestraff för några mindre lyckade styrelsemedlemmar.
Han är även inne på samma spår som mig att det bästa är att pytsa in successivt under ett ras och inte allt på samma gång. Har man inte likvider kan man lika gärna sitta lugnt. Jag själv tog som sagt beslutet att använda pengarna från inlösen av Akelius D för att köpa mer. Fortsätter det lär jag ta ytterligare från Tessin portföljen.
”Jag tror att den kloka investeraren pytsar in lite successivt här. Det är rätt mycket skit som ska hända för att man ska komma ned till de här nivåerna”
När marknaden är som den är nu är det sällan något logiskt mer än att man generellt försöker förutspå vilka bolag som eventuellt kan bli mest drabbade. Idag kan du nästan köpa vad som helst med kvalité och göra en bra affär!
”Allt har drabbats ungefär på samma sätt i det här, med indexförsäljningar som slår över hela linjen. Jag tror nästan att man kan blunda och plocka en aktie.”
Mina 5 mest köpta
Av rent intresse tog jag ut vilka bolag jag köpt mest i under de två senaste veckorna. Det har blivit en rad transaktioner och numer brukar jag handla för 500-1000 kr vid varje tillfälle ungefär. När Avanza gjorde om courtaget så gjorde jag även om mitt köpbeteende.
| Bolag | Total köpsumma |
|---|---|
| Volvo B | 8 940 kr |
| Investor B | 8 705 kr |
| Montrose Global Monthly | 7 296 kr |
| EQT | 6 956 kr |
| Latour B | 6 406 kr |
Föga förvånande hittar vi Volvo som nummer ett. Volvo har presterat kalasbra siffror under många år nu samt kalasbra utdelning som grädde på moset.
Innan raset hade Volvo ett framåtblickande P/E på 12 gånger – en generellt låg siffra för ett bolag som presterar och åter presterar. Däremot är konkurrenterna Traton, Daimler och Iveco Group lägre värderat sett till samma nyckeltal, alltså P/E för väntade vinsten 2025.
Tullar kommer givetvis påverka bolaget men man har redan mycket stor produktion i USA. Men som sagt har även andra länder dit man exporterar infört tullar nu, så ingen går egentligen säker. Klart är dock att Volvo Cars borde påverkas mer negativt.
Jag har valt att bortse från räknandet och köpt kvalité när alla andra vill sälja. Orderingången under slutet av 2024 pekade på en typ vändning mot det bättre (enligt mig det mest positiva i rapporten). Det gör att Volvo kan gå mot ökade vinster inom snar framtid, men troligen först under andra halvan av 2025.
Andra ser också köpläge i Volvo. Bland annat Fredrik Warg, SEB:s chef för rådgivande förvaltning,
”Volvo ska man absolut ha i portföljen nu. AAK är ett av bolagen som vuxit vinsten kraftigast de senaste 10–15 åren med en årlig vinsttillväxt på 15 procent. Det är ett klockrent bolag när det gäller hållbarhet och är inte lika konjunkturkänsligt, även om bolaget också kan påverkas av skatter och tullar.”
Här är mina samlade köp den senaste tiden.
Det vore mäkta intressant att höra vad du som läsare köpt extra av nu under veckorna 🙂 Skriv gärna!
Se allt jag köpt de senaste 2 veckorna
| Bolag | Total köpsumma |
|---|---|
| Volvo B | 8 940 kr |
| Investor B | 8 705 kr |
| Montrose Global Monthly Dividend MSCI World UCITS ETF | 7 296 kr |
| EQT | 6 956 kr |
| Latour B | 6 406 kr |
| Industrivärden C | 6 282 kr |
| Atlas Copco B | 5 492 kr |
| Svolder B | 4 190 kr |
| Lundin Mining Corporation | 4 128 kr |
| Bilia A | 3 957 kr |
| XACT Nordic High Dividend Low Volatility (UCITS ETF) (B1 SEK) | 3 364 kr |
| Aker BP | 2 667 kr |
| AstraZeneca | 2 554 kr |
| Cibus Nordic Real Estate | 2 327 kr |
| Holmen B | 1 546 kr |
| Evolution | 1 481 kr |
| JM | 1 380 kr |
| Handelsbanken A | 1 335 kr |
| Castellum | 965 kr |
| Solid Försäkring | 735 kr |
| Ework Group | 637 kr |
| Diös Fastigheter | 624 kr |




Jag delar till stor del Gardells slutsatser, men man ska komma ihåg att han är permabull och tjänar väldigt mycket pengar på om folk ligger kvar i Cevians fonder och fortsätter att betala fondavgiften.
Wow, det visste jag inte.
Det tråkiga med fonder i dessa lägen när alla ska ut är ju att man tvingas sälja mycket för att täcka utflödet då kunderna vill rädda sina pengar.
Å andra sidan tvingas de ju köpa mycket när alla ska in med lönen sen I de där fonderna
Har använt värdepapperskredit för första gången och köpt investor i dippen. Får se hur det går 🤷♂️
Bra köp för Krediten åtminstone jag hag tycka 🙂 Bara man inte belånar sig upp över öronen.
Evo , shb, volvo b, inv a och sist men absolut icke minst intrum .
Har du några tankar kring Intrum på sista tiden? Verkar ju i alla fall som att framtiden blir bättre än i Northvolt, det kan vi konstatera. Båda sökte väl Chapter 11
Morn kronan. Dubblerade och fick ner gav till under 28 kr. Vd köper,tar rygg på honom, verksamheten går ok, blankning minskat regält. Men sen har dom ju skuld att rulla. Verkar ju som om att dom löser det. Så analysen är som väldigt förenklad. Och jag är väl medveten om att det kan gå fullständigt åt pipan.
Liknande köp som kronan. Även tagit in lite nytt. En del kaka på kaka i know men känns bra.
I storleksordning
Investor
Xact Sverige
Montrose(nytt innehav)
Industrivärden
Creades
BAM
Xact norden
EQT(nytt innehav)
BK
Latour
Svolder
Lundbergs(nytt innehav)
Aker(nytt innehav)
Aker BP
Sagax D
Krigakassan sjönk snabbt. Ska försöka bygga upp den här om trumpen kan hålla sig lugn ett tag 😉
Glömde AstraZeneca som placerar sig nånstans i mitten.
Tjena!
Har tankat investor, Latour, Industrivärden, Lundbergs, Spiltan, Creades och Svolder. Antagligen har man gott in alldeles för tidigt som vanligt 😂.
Vad tycker du om Montrose som plattform? Är det värt att byta från avanza och Savr?
Mvh
Tack för att du delar med dig anonym. En riktigt fin blandning där av investmentbolag. Tillhör mina favoriter!
Jag fyllde på i handelsbanken och funderar på att öka i volvo.
Stor del av min portfölj består av dessa.
Nobia är jag nyfiken på nu när rot bidrag ska höjas. Borde finnas lite uppsida i normal börs lunk.
Ja jösses! Det var 2019 som jag skrev om Nobia och det har inte varit en bra resa sedan dess. Tycker aktien borde fått ännu mer uppsving under pandemin. Nu när räntorna varit höga kan jag förstå att det ser tråkigt ut
https://www.kronantillmiljonen.se/utdelningar/nobia-utdelning-kopvard/
Hallå ! De jag kommer på just nu jag handlat. Dnb, Aker sol. Orkla, Np3 Pref, Sdiptech Pref, Fastp.D. De sista då det är svårt med utdelning nov, dec. Även Stg även om det kanske sticker lite. mvh
Hej igen! Får inte glömma Ncc,Atlas,Cibus,Billerud, Vår energi o lte annat smått o gott.Trevlig Helg alla där ute som inspirerar.
Ursäkta tjötet vill inte glömma Verizon o Fortum heller, mycket småposter förutom dessa då de kostar mer i annan valuta.
Superschyst att du delar med dig! Var som sagt inne på att köpa Np3 pref men pengarna gick till annat. Kanske köper för 20k beroende på hur börsen utvecklas kommande veckor
Vi fick en signal från trump att köpa
BULL NASDAQ X20 AVA 36 Köptes
Jösses med cert ändå. Aldrig någonsin testat 🙂 Kan gå fort att bli riktigt rik… eller fattig 😉
Thank you Tramp for making my dream come true
Alla som skriver som svar till hans tweet om senaste tullhöjningen mot Kina – vet dessa vad det faktiskt kommer få för konsekvenser för dom som konsumenter? Den här typen av människor har en fruktansvärt intressant förmåga att kunna leda människor dit man vill. Historien har visat prov på det tidigare
Har shoppat:
Latour, Svolder, Castellum och Bahnhof.
Investor är redan mitt största innehav, annars hade jag pyntat in där med 🙂
Köpt Xact Norden högutdelande för utdelningarna som hittills inkommit i april.
Denna vecka har jag köpt in Trelleborg och ökat I Lundin Mining.
Jag har senaste veckorna köpt Avanza, Lundin Gold, Handelsbanken, SEB, Volvo, Orkla och Prevas. Investor och EQT blir det nog också nästa lön
Skulle gärna köpt mer i bolag med mest svensk/europeisk exponering, tror tex Softronic, Bahnhof och Sehed kan va bra, wmen det var ju det där med torrt krut……
Jättekul att du delar med dig!
Glömde skriva att jag nog kommande vecka kommer köpa rätt mycket Lundin Mining. Känns köpvärt i mitt tycke men jag har precis skrivit en analys om bolaget
Investor, Atlas Copco, och MontDiv har det blivit.
Vad som står näst på tur är lite oklart. Kanske lite SEB eller Volvo.
Suveräna köp där https://fattigapan.blogspot.com/ 😍
Köpte Alligator biosciensce o hoppas dom får igång sitt
Kan inget alls om Alligator mer än att det är ett forskningsbolag. Går det vägen i någon fasstudie kan det bli en rolig resa
Köpt Investor, Nordea och Rio Tinto plc. Vill gärna köpa mer råvaror.
Rio Tinto har jag kikat en del på. Hög DA just nu men det finns tyvärr risk att utdelningen sänks igen 🙁 Men den kommer självklart inte slopas helt
Glöm inte kassa. Mycket viktigt med pengar i kassa om börsen faller mer. Sitt inte stilla.
Gör som Ktm och Gardell föreslår :
Det bästa är att pytsa in successivt under ett ras och inte allt på samma gång.
Amerikanska JP Morgan Chases vd Jamie Dimon varnar för att USA:s ekonomi står inför en tid av ”betydande turbulens”.
Bankbjässen, USA:s största, sätter av motsvarande nästan 10 miljarder kronor för att bygga upp sin buffert
Börjat kika mer på Dollar Cost Avaraging. Tycker det är ett rätt intressant strategi som funkar extra bra i dessa lägen
Köpt Följande efter raset
Microsoft
Amazon
Alphabet
Meta
Intercontinental
Berkshire
Blackrock
Jpm Morgon
Broadcom
Qualcomm
Asml
Nvidia
Amd
Tcsm
Fantastisk Lista. Intercontianental har jag ingen koll på
Intercontinental Exchange är ett amerikanskt multinationellt företag för finansiella tjänster.
Företaget äger börser för finans och råvarumarknader och driver 12 reglerade börser och marknadsplatser i världen
Tjena.
Köpte Wihlborg, SEB, och Trelleborg samt en rejäl post i Cereno som krydda.
Hej, ser att du nämner Tessin och att du genom åren investerat i många av deras projekt samt att du dessutom har sponsor länkar till dem.
Vad är din syn på plattformen i dagsläget?
Tja ktm!
Tack för en intressant blogg!
Jag har väntat länge på att fylla på i Latour och nu under raset mer än fördubblade jag innehavet, känns bra.
Men har även handlat Investor, creades, svolder,evo, xact nordic, Lf global index, Lf europa index.
Jag har lagt ner över 1500h och 4 år på att studera och analysera GameStop.
This is it! GameStop kommer göra folk ofantligt rika.
I och med att jag är en utdelningsinvesterare som även alltid använder mig av hög belåning så har jag för det mesta lite pengar till att kunna låna och därmed höja belåningen lite till om det oväntat skulle uppstå fina köplägen i de utdelningsaktierna som jag är intresserad av. Jag har hittat väldigt många fina aktier som är nedpressade i kurs, men jag behåller vilka dessa aktierna är för mig själv då jag inte vill att andra investerare rusar dit och köper upp kurserna. Det är inte många börsdagar kvar innan jag får in nya pengar från pensionen den 22/4… Läs mer »
-”men jag behåller vilka dessa aktierna är för mig själv då jag inte vill att andra investerare rusar dit och köper upp kurserna”
Jo, halva sverige sitter nog och väntar på dina tips du ger i kommentarena på denna blogg, så se upp med tipsen det kan bli kaos med alla köpordrar. Microsoft eller Investor kanske skulle gå +10% direkt om du yppar deras namn?
Annars håller jag med dig i detta inlägg Peter, trevlig helg!
//Ola
”Radbrytarkungen” Peter!!
Tack för ett lättläst inlägg.
Välkommen tillbaka.
Tror faktiskt det blir bättre om man trycker på LÄS MER. Kanske inte funkar på alla upplösningar dock 🙁
Haha egotripparen kul att du tror vi kan köpa upp kurserna som skulle påverka dig. Du skryter jämt att du bara köper endå och har oändligt med pengar.
Ser dig överallt ska du inte skaffa dig en hobby?
Köper varje dag och är jämt märkvärdig här är jag. Trevlig helg!
Vilket klappmongo du är Peter