Det sägs att om du är du frisk så är du rik Och ja, jag hade nog inte kunnat säga det bättre själv. Samtidigt pågår en diskussion kring vilket belopp du måste ha för att anse dig vara Rik rent ekonomiskt. I en undersökning har svensken fått svara på vilken den faktiska summa är som behövs för att klassas som ekonomiskt rik. Man kan även utgå från statistik över svenskens totala likvida medel.
Hur mycket pengar krävs för att klassas som rik?
Enligt en undersökning från Fundler menar var tredje svensk att man klassas som ekonomisk rik vid 1,5 miljoner kronor. Majoriteten anser däremot att ett kapital på minst 5 miljoner kronor krävs för att tituleras rik. Undersökningen gjordes dock för 5 år sedan och inflationen har varit påtaglig sedan dess.
Vi kan se att äldre i undersökningen angett en lägre summa medan framförallt yngre män angett ett högre belopp. De äldre lever oftast kvar i verkligheten att du är rik om du är miljonär, något som inte alla delar idag. Förklaringen är troligtvis att många av dessa inte justerat till den inflation som varit sedan de var unga.
Kikar vi på statistik så har 45% av Sveriges befolkning mindre än 100.000 kr i likvida tillgångar (pengar under madrassen, bankkonto, aktier, fondandelar). Då tar man inte med pensionen.
Hos Avanza har 50% av deras kunder mindre än 50 000 kr i totalt sparande.
Tittar vi enbart på ISK som sparform så är medianvärdet på svenska ISK-konton 74 000 kr (ej enbart räknat hos Avanza). Det finns totalt 200 000 personer som har en miljon eller mer på ISK.
Också värt att nämna är att 60% av svenskens förmögenhet är illikvid, alltså att denna förmögenhet ligger i exempelvis en bostad.
Tråkig läsning är att hela 30% av Sveriges befolkning har mindre än 4 månaders inkomster totalt.
Kikar vi på snittet så är det alltså ingen omöjlighet att du når upp till en förmögenhet som är större än åtminstone majoriteten av svenskens genomsnitt. Lite drygt 100 000 kr
Då är du rik på riktigt
Jag minns själv hur fruktansvärt det var när min kropp sa nej och jag levde med smärta i nästan två år. Sömnproblem, problem med jobb och träning, lätt att bli irriterad och sjukt icke-inspirerad av livet var bara några av de tråkiga effekterna. Kort och gott – det var fruktansvärt!
Där och då tänkte jag:
”Om jag någon gång får leva utan smärta så kommer jag Aldrig ta det för givet”
Det dröjde kanske en vecka efter det att smärtan blev mer hanterbar så började jag ta det för givet. Jag slutade uppskatta hur värdefullt det var att leva utan mina smärtor.
Men faktum är; har du ett liv där din kropp och knopp fortfarande fungerar, ja då är du rik på riktigt. Tak över huvudet, pengar som räcker till att leva, samt en fungerande hälsa kan aldrig ersättas av lyckan som pengar ger. Många som har kroniska sjukdomar skulle nog ge i princip alla pengar de äger för att känna sig frisk igen.
Det tycker jag att du ska bära med dig.




Underbart vänstercitat: ” Du måste vara rik från början för att vara rik”, självklart, hatar man företagande och att folk kan spara till sig ett bättre liv istället för att Staten sörjer för den enskilde med bidrag och 5-årsplaner…
Jag tycker att ekonomi ska bli ett ämne som ska ingå i grundskolan, mycket enkla tips hur man skapar en stabil och trygg ekonomi. Jag vet inte om det finns.
När jag gick i skolan vågade man knappast prata om ” blommor o bin”
Ekonomi är nog viktigare.
Denna blog blir aldrig tungrodd eller kämpig att läsa.
Spara först köpa sen,
Mvh
Skönt med människor inom börs och finans som lyfter det viktiga i livet. När man är ordentligt sjuk är det enda man önskar sig återställd friskhet.
Livet är så mycket mer än pengar. Kolla gärna på Svtplay ”Ett enklare liv” där man följer människor som hoppat av ekorrhjulet och vågar följa sina innersta drömmar. Ofta har dessa oerhört lite med pengar att göra. Fascinerande!
Har nog alltid haft lite samma känsla som dig, har ett syskon som alltid varit in och ut ur sjukhuset i koma, njursvikt, hjärtproblem och diabetes (m.m.). sedan 5 års ålder.. Även om jag själv alltid varit fullt frisk från sjukdomar har jag alltid hemma fått se en annan verklighet, ända undantaget där jag själv varit drabbad var i ett våldsamt påhopp på stan en gång där jag lika gärna kunnat stryka med. Därför tycker jag att det känns lite extra viktigt att faktiskt tänka till vad man vill göra med sina pengar och sin tid så länge man lever… Läs mer »
Nooshi Dadgostar med sin riksdagslön måste åtminstone vara god för några miljoner. Vilken tur att hennes miljoner inte är ärvda.
Just Vänsterpartiet har en partiskatt och från Vänsterpartiets hemsida kan man läsa att ”Huvudregeln är att arvoden som efter skatt överstigande 45 procent av ett inkomstbasbelopp betalas in till respektive nivå, vilket betyder att varje ledamot behåller 36 270 kronor per månad efter skatt under 2025. Riksdagsledamöter betalar sin överskjutande del till Vänsterpartiet centralt.” https://www.vansterpartiet.se/var-politik/politik-a-o/politikerlon-och-partiskatt/
Mvh politikinsatt
”De äldre lever oftast kvar i verkligheten att du är rik om du är miljonär, något som inte alla delar idag. Förklaringen är troligtvis att många av dessa inte justerat till den inflation som varit sedan de var unga.”
Eller så är det bara för att man behöver mindre pengar ju äldre man blir.
För er som läser böcker kan jag rekommendera ”Zen and the art of happiness” av Chris Prentiss. Väldigt fint skriven med en ’feel good vibe’ som menar på att även de perioder då du haft det som värst, har lett dig till den positionen du är idag. Jag har till exempel haft några år med magproblem. Blev tvingad att lägga om livsstilen och nu i efterhand är jag glad att jag fick de där magproblemen för jag lever sundare, stressar inte, dricker inte alkohol och har goda vänner i min närhet. Magen gör sig fortfarande påmind, men idag lägger jag… Läs mer »
Hej KTM .. att vara rik kan vara mycket men att ha pengar/ buffert är så otroligt värdefullt. Läser din blogg och har fått massor med tips och hjälpa på vägen. Efter sol-&vår blev det en tung tid på 5 år men också en ny frisk vår. På ett år har jag lyckats spara ihop mer än 100000 .. så det är aldrig för sent. De dagar jag varit sjuk har jag tittat på sparpengar o känt en stolt trygghet.
Tack för alla tips!
Hej KTM! Jag anser mig vara ekonomiskt fri i och med att de utdelningar som jag får från mina månadsutdelande värdepapper fler gånger om täcker mina privata utgifter. Jag bryr mig mindre om vilket antal miljoner innehaven i mina portföljer har på daglig basis. Dessutom så har jag spenderat drygt 200000 kr de tre senaste veckorna utan att det rör mig det minsta, då borde jag anser vara ekonomis fri eller rik ”bland vanligt folk”. Det är en underbar känsla att vara den som harmakten och är den ekonomiskt starka i förhandlingar. Tidigare idag gick jag in på Arbetsförmedlingen för… Läs mer »
Hög grad av självgodhet och jagsvaghet. Vilken människa 😂😂
Hej Peter, Fint att du blottar dig lite personligt iochmed att du tar upp att du en gång i tiden var alkoholist. Jag kan ana en revanschlusta i det som många uppfattar som skryt och självgodhet. Stämmer det? Jag läser hellre om hur du blev fri ifrån alkoholismen och vad som gjorde att du hamnade där ifrån början än att läsa evighetslånga inlagor om alla dina lyckade affärer. Vi gör alla både bra och dåliga affärer, du har säkert några i ryggsäcken du med. Men som KMT skriver – Är man bara frisk och har tak över huvudet med mat… Läs mer »
Som din mor en gång sa:
Att skydda sig är en dygd!!
Med vänliga hälsningar
Peter Jansson Sr
Snarstucken och bitter verkar det som. Lite Joakim von Anka kanske…?
Bara ännu ett psykfall här på bloggen. I still med Gnutten, Gnutella eller vad f-n han/hon nu kallade sig som brukade lämna sin avföring här i kommentarsfältet för några år sedan.