Många spår att en räntetopp är här och att räntesänkningar kan komma att bli verklighet tidigare än många trott. Det här är grönt ljus för preferensaktier och D-aktier som styrs väldigt hårt av just räntan. De allra flesta sådana värdepapper har stigit medan Akelius D fallit hyggligt allt sedan hösten. Vad kan det här bero på? Och är det så att D-aktien snart kommer försvinna?

Akelius D ger 0,1 EUR/år i utdelning vilket ger en direktavkastning på ganska exakt 7% räknat på dagens kurs. Kikar vi på hur direktavkastningarna ser ut för våra preferensaktier så har ändå Akelius D börjat ta ikapp övriga. Under nästan hela ränteuppgången har Akelius D handlats till 5-6%.

 

Därför faller Akelius D

Det kan givetvis finnas många anledningar, men tre huvudsakliga till varför Akelius D faller nu är:

  1. Gör stor utdelning på stamaktien
  2. Sänkt kreditbetyg
  3. Man har pausat återköpen av D-aktierna

För att gå lite djupare in på detta så måste vi förstå att Akelius är ett lite speciellt fastighetsbolag. Man har nämligen ingen noterad stamaktie. I stället är det tre olika Cypern-registrerade bolag som kontrollerar 100% av den traditionella stamaktien. I sin tur ägs dessa av olika stiftelser som Roger Akelius etablerat.

Det går alltså inte för oss att investera i fastighetsbolagets stamaktier. Bara där blir det intressant…

I stället har man valt att via allmänheten ta in pengar genom att emittera D-aktier. 400 miljoner eur närmare besämt.

Åter till anledningarna:

 

Utdelning stamaktien

Nyligen meddelade bolaget att man gör en stor utdelning till stamaktieägarna (alltså inte till dig eller mig). Totalt rör det sig om 1,3 miljarder euro.

 

Sänkt kreditbetyg

Fastighetsbolagens kreditbetyg (credit rating) är viktigt. Ett bättre betyg innebär som regel lättare och mer fördelaktig bankfinansiering.

S&P sänkte nyligen Akelius kreditbetyg (till BBB-) som följd av utdelningen. Kanske är det inte så märkligt då bolagets kassa minskar samtidigt som belåningen ökar.

Akelius nettobelåning stiger från 38% till 45% enligt bolagets egna sätt att räkna.

 

  Inga fler stödköp

Under drygt 3 års tid har bolaget köpt tillbaka D-aktier. Det handlar om en 170 miljoner av det totala antalet på 220 miljoner aktier. Kort efter kvartalsrapporten har nu återköpen upphört

 

 

Köper jag mer?

En sak som är speciell med D-aktier är att de inte har någon inlösenkurs likt preferensaktier. För den sakens skull innebär det inte att D-aktierna kommer leva för evigt.

Enligt min egna tro så kommer Akelius inom inte allt för lång framtid köpa ut D-aktierna från börsen. Det har åtminstone Roger Akelius ordat om i intervjuer hos Affärsvärlden tidigare.

Många tycks tänka att det som händer nu är ännu ett av Roger Akelius taktiska och tämligen smarta drag. Att sänka kursen för att köpa ut resterande D-aktier. Hur mycket sanning det ligger bakom det har jag inte funderat över. Samtidigt är Rogers historik sådan att han kan gå över lik för att göra bra affärer, samt att han oftast säger en sak och gör tvärt emot.

Jag har köpt mer Akelius D nu då jag inte tror utdelningen är i fara. Däremot är jag medveten om att dessa nog inte kommer finnas kvar på börsen särskilt länge. Men vi får se helt enkelt 🙂

 

6
0
Kommentera gärna :)x
()
x