Fler och fler har börjat se över sina kassaflöden i privatekonomin och där handlar det även om att se över din ränta på ditt sparande. Personligen skulle jag nog aldrig välja ett sparkonto hos en storbank. Åtminstone inte efter att ha sett den här sammanställningen.
Den stora frågan är givetvis hur många som faktiskt undersökt vad som finns för alternativ till sparandet som ligger utanför aktiemarknaden. Har du en ränta som matchar det bästa du kan då? För tro mig, det är stor skillnad.
Självklart är den viktiga frågan hur snart du kan komma att behöva pengarna. Själv skulle jag säga att det är sällan du behöver pengarna under en och samma dag. Oftast får du en faktura med en månads betalningsvillkor samt att du kanske inte behöver ta ut pengarna allt för många gånger under ett år.
Exempelvis kan du hitta ett mycket bättre ränta på ett sparkonto ifall du begränsar dina uttag till t.ex. 12 gånger varje år enligt min egna undersökning.
Ytterligare ett exempel är ifall du har ett målsparande. Hit hör sparande som du vill ha inom 5 år och enligt mig inte hör hemma på aktiemarknaden. Har du en ränta som är konkurrenskraftig?
Även jag har valt fel
När räntan var 0 så spelade det här mycket mindre roll, men nu är det mycket stor skillnad. Jag är en av de som tänkt fel kring mitt buffertsparande:
Som många vet har jag ökat min buffert då vi blivit med villa. Går ett element sönder eller att jag tvingas gräva upp avloppet, ja då kan jag inte lita på att försäkringsbolaget täcker alla gånger utifrån egen erfarenhet.
Min buffert ligger hos Swedbank på ett e-Sparkonto. Här är en jämförelse:
Ränta | Kommentar | |
Swedbank e-sparkonto | 1,85% | Obegränsade uttag. Insättningsgaranti |
Bluestep flex | 3,25% | Obegränsade uttag. Insättningsgaranti |
Bluestep super flex | 3,52% | 12 fria uttag per år. Insättningsgaranti |
När någonsin skulle jag behöva ta ut mer än 12 gånger varje år? Själv skulle jag säga att 3 gånger per år är lämpligt men att låta pengarna ligga under Fria Uttag känns alldeles för dumt.
Sett utifrån tabellen ovan har jag valt helt fel konto för min buffert idag. 2 procentenheter i ränteskillnad är enorm.
Har du aktivt valt att investera via sparkonto?
En fråga jag har till dig är om du aktivt valt att ha en del av dina investeringar via sparkonto?
Här pratar vi alltså inte ditt buffertsparande eller målsparande utan mer ditt långsiktiga sparande. T.ex. har du kanske valt att investera 80% i aktier och 20% på ett sparkonto.
Som vanligt är jag väldigt tacksam för att du röstar. Alla dessa omröstningar har givit mig stor insikt under åren som gått 🙂
Jag själv har inte valt det här sättet att investera då jag finner preferensaktierna mer attraktiva idag.
Bäst ränta om du binder sparandet
Här är en jämförelse som visar vilka banker som erbjuder bäst ränta idag när du binder ditt sparande eller om du vill köra på rörligt (3 månader).
Bank |
Sparränta, 1-år bindning |
3 mån bindning |
---|---|---|
Bluestep | 4,25 | 4,03 |
Multitude Bank | 4,2 | 4 |
Nordax | 4,2 | |
Collector | 4,15 | 3,8 |
Serafim | 4,15 | |
Qliro | 4,15 | |
Borgo | 4,1 | 4 |
Hoist | 4,05 | |
Klarna | 4,05 | |
Northmill | 4,05 | 4 |
Nordiska | 4 | 3,9 |
Seven Day | 4 | 4 |
Ikano Bank | 4 | |
Swedbank | 3,95 | |
Danske Bank | 3,95 | 3,5 |
Svea | 3,9 | 3,65 |
Skandiabanken | 3,9 | 4 |
Nordea | 3,9 | 3,5 |
SEB | 3,89 | 3,55 |
Handelsbanken | 3,85 | 3,65 |
Bigbank | 3,8 |
har maxat insättningsgarantin på Resurs sparkonto + hos Avanza. Det ger månadsutbetalningar på drygt 2800kr före skatt som jag kan använda till att köpa aktier för varje mån. Bollen rullar på. Ett bra sparkonto med fria uttag och en ränta på 3,4 % i dagsläget och de redogör tydligt och överskådligt vad räntan är varje mån osv. Jag ser det som riskfria utdelningar som jag sen pumpar in i aktieportföljen direkt. På Avanzas eget sparkonto med fria uttag är det 3,25% ränta i dagsläget.
Tack så mycket för att du delar med dig Anonym!
Måste säga att jag blev mäkta förvånad hhur pass många som ändå valt att aktivt spara i sparkonto på det här viset
I dagsläget ger Lannebo Räntefond kort 4,8% efter avgifter.
På ett ISK så ger det nästan exakt 4% efter skatt.
Bästa rörliga sparkonto ger idag efter skatt 2,66%.
Det är ganska galna 50% bättre.
Är då sparkonto i dagsläget bättre jmf räntefond om vi pratar (mer eller mindre) riskfri ränta och utbetalning inom ett par dagar?
Ursäkta en korkad fråga. Var kan du se att Lannebo Kort ger 4.8%? Och varför Lannebo med 0.5% avgift när AMF tar 0.1%? Finns det anledning att tro att den avkastar bättre? Tittar jag på Avanza listas räntefondernas avkastning allt från flera procent back till femton procent upp på året, bättre än många aktiefonder. Det verkar ju inte mindre riskfyllt än en aktiefond om det stämmer..!? Behöver man hålla en räntefond tills underliggande förfall? Eller säljer man till dagskurs? Är det därför avkastningen varierar så? Kan man i så fall hålla kvar en fond som nu visar back och få… Läs mer »
Helt berättigad fråga. Har själv funderat samma.
Kika här på Lannebos förväntade framtida avkastning på deras fond.
Angående avgiften så är det väl 0.34 mot 0.10 så ingen megaskillnad.
Jag bytte nyss till Lannebo för att de helt enkelt presterat bättre i år än AMF så avgiftsskillnaden äts upp snabbt här tänker jag.
Hittills i år så ligger Lannebo på +1.24 på 3 månader och 3.41 YTD mot mot AMF +0.88 resp 1.90.
Som jag ser det är väl både Lannebo och AMF säkra alternativ inom korträntor.
Länk till Lannebo:
https://cms-media.lannebo.se/wp-content/uploads/sites/2/2023/08/03131430/lannebo-rantefond-kort-23-07-1.pdf
Tack så mycket för länken! 😀
Jag kör på LUNAR. 3,75 i ränta och ränteutbetalningar månadsvis (ränta på ränta) =) Dessutom har jag ett kort kopplat till det där jag sparar vår buffert och till andra mål som semestrar osv vilket man enkelt kan hantera via olika sparmål osv. Kortet är dessutom helt gratis 🙂
Numera får man ett riktigt svenskt kontonummer på Lunar, det var mitt enda klagomål tidigare. Fungerar bra.
Coolt! Själv har ju mina p2p investeringar flyttats över till SaveLend men jag har ännu inte fått något grepp om vad jag tycker om deras tjänst.
Jag sålde min lägenhet tidigare i år och det har tagit ett tag att hitta en ny lägenhet. Eftersom jag fick loss en stor summa som skulle användas igen (< 1år) så var inte börsplaceringar aktuellt utan jag ville få bäst avkastning från ett sparkonto. Jag gjorde en snabb analys efter konton med fria uttag och landade på Santander, Nordax och SBAB. Genomsnittliga räntan har varit ungefär 3.3 – 3.5%. Anledningen att det blev flera institut är att den statliga insättningsgarantin garanterar upp till 1 050 000 kronor. Så skulle en bank gå omkull så är det man som max… Läs mer »
Härligt!
Själv har jag alltid hört att man ska köpa sitt nya boende före det att man säljer sitt nuvarande, då man annars kan bli hemlös eller få något man inte tycker om. Men kanske har du någon att bo hos tills vidare/kör på hyresrätt.
Yes, men i dessa tider ville vi veta hur mkt krut vi kunde gå in i nya lägenheten med, så vi vågade inte chansa. Vi har kunnat lösa med temporärt boende hos släkten i stan så det har löst sig väldigt smidigt 🙂
Jag har idag enbart pengar som väntar på att investeras på sparkonto. Får idag 3.3% hos Nordnet vilket är smidigt då det är där pengarna sedan investeras.
Men nu när räntorna börjar hamna på 3-4% utan kursrisk kan man ju i alla fall fundera på ränteinvesteringar, även om inflationen fortfarande avskräcker lite.
Börsen är ju inget säkert bet heller kontra inflation.
Ska du utnyttja arbitrage mellan investor a och b?
Jo, tänkte på det senast idag faktiskt. Känns rimligt
Köp aktier. Placera för all del pengar i fonder samt på bankkonton. Räknar med att bli halshuggen…. Men glöm inte nu fysiskt guld och silver!
Varför det diversifiering är nyckeln samt tid i marknaden.
MVH
Har helt klart blivit mer positivt inställd till guld än tidigare. Däremot väljer jag ´hellre bolag som exponeras mot guld
Har haft 20 000 på ett sparkonto med bra ränta hos Avanza ett bra tag nu, mest i brist på idéer var de ska investeras. Sen har jag alltid 100 000 på ett sparkonto hos husbanken men det är min buffert.
Mitt sparkonto är bara temporär, så fort jag hittar en bra placering så plockar jag ut dom. Du kan alltid sälja av aktier KTM när något går sönder hemma. Även om börsen viker och allt lyser rött så finns det säkert aktier som har ändå gått upp sedan du köpt dom. Så ofta krånglar det inte i huset om man har normalvilla. Hur är villalivet?
Jag vet inte om jag har kommit på en bugg i systemet eller om jag missat något basalt, men jag känner mig ganska smart som lånat från mitt ISK-konto på avanza till 1,49% ränta och satt över på sparkonto med 3,4% ränta. Belånar så nära 10% av portföljvärdet (som är villkoret för låneränta ) jag vågar. Alltså, jag sålde först av 10% av mina fonder, satte över de pengarna på sparkontot och köpte tillbaka samma fonder för samma belopp på ISK:n igen. Fonderna hade jag ju ändå haft kvar så jag ser inte att jag tagit någon större risk så… Läs mer »
Tänkt samma tanke. Det är korrekt. Avanzas superlån har verkligen låg ränta. Det som man kan lägga till som du säkert redan känner till är ränteavdrag på lånet. Samt beskattning 30% på ränteintäkten samt att beskattningen på insättning på isk vid upplåningen. Så tänker att det bör: bli kostnad för lån 1% Insättning isk beskattning 0,1% Ränteintäkt 2,4% (efter skatt) Så i mina ögon spread/ vinst på 1,3% å då på max 10% av portföljen. Å där är risken vid volatilitet i fonden att man får högre räntenivå så hade själv inte lånat exakt 10% utan 7-8 kanske. Så det… Läs mer »
Tack för dina tillägg! Det är sant att det inte blir några jättebelopp, speciellt inte när det är max 10% av portföljvärdet (vilket inte är astronomiskt i mitt fall). Men jag tjänar trots allt pengar på pengar jag egentligen inte har, då tycker jag att det är värt det även om det är små belopp. Ja jag har lite marginal till 10% för att inte bli överbelånad vid ev. kursras.
Alltså på riktigt? 😀 Haha oj så smart, men kan detta verkligen vara möjligt? Man kan väl inte bara trolla fram pengar sådär? Vet dock att jag fick en liknande fråga på mailen för en tid sedan. Superlånet hos Avanza har nog fått en rejält boost om det stämmer 😉
Sparande på Skattekonto ger 5% skattefritt.
Hej halloj!
Hur kan det vara skattefritt?
https://skatteverket.se/privat/skatter/skattekontobetalaochfatillbaka/rantapaskattekontot.4.18e1b10334ebe8bc80002582.html
Basränta. Basräntan på skattekontot som fastställs av Skatteverket är 5 procent från och med 1 augusti 2023. Den beräknas till 125 procent av den genomsnittliga säljräntan på sexmånaders statsskuldväxlar under tiden från och med den 16 i en månad till och med den 15 i månaden efter.
Någon skatt dras inte – vid skuld kan man på samma sätt inte dra av räntan
Och du är säker på att det är inlåningsränta(sparränta) samt att det är skattefritt??
I så fall känn dig fri att länka till text som visar detta.
Det är den ”låga kostnadsräntan” som är 5%.
Intäktsräntan är 2.25%.
Dock stämmer det med skattefriheten. Ingen skatt på Intäktsräntan, och inga avdrag får göras på kostnadsräntan.
2.25% skattefritt motsvarar väl cirka 3.3% före skatt då. Så bättre än storbankerna men inte lika bra som småbankerna med sparkonton (typ Lunar, plus SBAB).
Men inte alls dåligt. Skulle man vara så rik att man slår i taket för insättningsgarantin kan det ju vara ett riktigt bra alternativ. Om Skatteverket går i konkurs så har vi nog annat att oroa oss för långt innan dess …
https://www.skatteverket.se/privat/etjansterochblanketter/svarpavanligafragor/skattekontoochslutligskatt/privatskattekontofaq/vadfarjagforrantapamittskattekonto.5.18e1b10334ebe8bc8000118260.html
Moank har hög ränta på sina sparkonton.
Akta er för detta, bluffrisk!
Hej! Jag har sparkonto hos SBAB, 3,4% ränta, fria uttag. Bra app och givetvis insättningsgaranti.
Konstigt att folk inte beaktar de sparkonton som betalar ränta varje månad istället för en gång per år (räntapåräntan).