2021 är ett faktum och vad kan då inte vara mer passande än en lista på viktiga punkter kring skatt att hålla reda på inför 2021. Svensken går miste om mängder av fördelar och pengar årligen för att man inte känner till vissa knep och därför vill jag belysa viktiga skillnader som blir nu 2021.
Skatteförändringar 2021
- Tidigare skrev jag om en skattesänkning som rör dig som löntagare.. Det här blir nu verklighet. En årlig skattereduktion på 1 500 kronor införs. Dock gäller det enbart personer med beskattningsbar inkomst på över 40 000 kronor. EDIT! Här är det per år som gäller, något jag missuppfattat. Läs gärna kommentarerna nedan.
- Räntan på vinstuppskov efter bostadsförsäljning slopas tills vidare. Som du vet kan du söka om att betala vinsten på din bostadsaffär successivt i stället för allt på en gång. Då tillkommer ränta. Den här räntan kastas nu i soptunnan tills vidare. Viktigt att komma ihåg är att även du som sålt bostad tidigare (ända tillbaka till 2014) kan dra nytta av detta. Jag skrev ett inlägg om det hela. Perfekt för dig som vill investera i stället för att skatta 🙂
- Rutavdraget höjs till 75 000 kr (från 50 000 kr) och inkluderar nu 4 nya tjänster. Troligtvis kommer inte de här 4 tjänsterna röra dig då det handlar om tvätt av textilier, möblering, bortforsling av bohag samt tillsyn av bostad. Den höjda gränsen är dock värd att känna till, speciellt för jag och fru KTM som troligtvis kommer flytta.
- pensionär. Skatten för pensionärer sänks
- student. 2020 slopades den regel som gör att du får mindre studiebidrag om du jobbar för mycket. Det sägs nu att detta även ska gälla första halvåret 2021. Så jobba på och investera kära studenter 🙂
- Blir du sjuk (behöver inte vara Corona) så har du under året fått ersättning för karensdagen. Vad jag hört kommer detta förlängas till den 28:e februari 2021. Fru KTM har nyttjat detta och det funkar bra!
- 1 april 2021 höjs fordonsskatten ytterligare, och det är inget aprilskämt. Det här gäller nya fordon med höga koldioxidutsläpp. Skatten höjs med 30 till 50 procent så det är ingen liten höjning vi snackar om. Vill du däremot äga fordon utan utsläpp så höjs din bonus från 60 000 kr till 70 000 kr.
- Drivmedelsskatten brukar i regel höjas i takt med inflationen. Det här kommer inte ske 2021 och 2022. För att vara extra korrekt rör det alltså energi- och koldioxidskatt på drivmedel.
Det här är väl de viktigaste punkterna som jag tänker kan påverka både dig och mig. Har du hört något annat får du hemskt gärna kommentera här nedan 🙂
Är det inte bortforsling av bohag som gäller(står boskap)?
Det tråkiga med uppskovsräntan är att staten kräver en på retroaktiv ränta från det året man skulle ha betalt skatten. Eftersom det är en ränta på 0,5% av hela reavinsten, inte bara skatten, så blir det ganska dyrt. Det är bra om man säljer nu däremot.
HAHA jag vet inte vad jag gjorde när jag skrev det där 😀 Tack så mycket för rättningen!
Bra sammanfattning, tack för det! 🙂
Kul att du gillade den 🙂
Skatten som börjar vid 40.000 kr är ju 40.000 kr per år, så procentuellt gynnar den ju låginkomsttagare mest.
https://riksdagen.se/sv/dokument-lagar/arende/betankande/skattereduktion-for-forvarvsinkomster-och_H801SkU14
Bra sammanfattat inlägg annars!
Var hittar du informationen att skattesänkningen enbart gäller de som har lön över 40.000/månad? Så har inte jag uppfattat det.
Vänligen Annelie
Är inkomst på över 40 000 om året som gäller. Du får en skattereduktion på 0,75% på din beskattningsbara inkomst minus 40 000, med ett tak på 1500:-. Gäller även inkomster från näringsverksamhet, till skillnad från jobbskatteavdraget som bara gäller förvärvsinkomster.
Kanske dags att införa platt, enhetlig och låg skatt istället för alla dessa avdrag och specialregler?
Det skulle aldrig Löfven och facket gå med på
Tack!
Hej det står väl inte att det är per månad?
Men KTM kommer väl även utan blogginkomst upp i över 40.000kr per år antar jag?
Har du hört något om a-kassa ersättning? Står att det högre beloppet gäller tom 3 jan 2021, men troligtvis kommer förlängas. Än så länge ingen ny info….