Latour är ett investmentbolag som allt fler investerare blivit intresserade av. Antalet ägare har på senare tid ökat kraftigare än i något annat investmentbolag och då kan det vara intressant att nämna varför aktien rasar med över 12% idag.

Aktien i Latour rasar med 12% vid börsöppning. Det är rätt mycket, speciellt med tanke på att börsläget i övrigt är rätt stillsamt. Självklart finns det en anledning.

Som du säkert vet är det familjen bakom investmentbolaget, familjen Douglas, som fortfarande är den största ägaren med väldigt god marginal:

Källa: bolagets egna IR site

Igår strax efter det att börsen stängt fick vi reda på att Gustaf Douglas med familj låtit DNB och Citigourp sälja 11 miljoner av deras aktier. Summan blev 2 miljarder kronor. ”Och det är väldigt mycket pengar”

Vad som är viktigt här är att aktierna såldes till rabatt. Aktierna såldes för 190 kronor styck, vilket är mer än 12 procents rabatt mot torsdagens stängningskurs. Här kan du också se ett samband mellan rabatten som aktierna såldes för och hur kursen idag påverkats.

Vem som köpt aktierna framgår inte av pressmeddelandet. Än så länge är det ett mysterium.

Avsikten var att sälja 10 miljoner aktier men det blev alltså 11 miljoner i stället. Detta motsvarar ca 1% av rösterna.

Latour har ju byggt upp en fruktansvärt hög premie under året. Kanske är det här anledningen till att man vill sälja av lite aktier och plocka hem lite cash? Lyssnar vi på familjen verkar så inte vara fallet:

”Genom att realisera en mindre del av vårt ägande i Bolaget kan vi bidra till en ökad likviditet i Latour-aktien samtidigt som vi diversifierar en del av den finansiella exponeringen i Förvaltnings AB Wasatornet*”

*bolaget som familjens Latouraktier finns i

”Vi förblir dedikerade till Latour som dess långsiktiga majoritetsägare”, konstaterar Gustaf Douglas söner Carl och Eric

Gustaf Douglas portfölj är helt klart rejält viktad mot Latour. Enligt Holdings äger han aktier för 110 miljarder kronor, varav Latour står för 106 miljarder.

Jag köpte mer Latour idag

18
0
Kommentera gärna :)x
()
x