En av regeringens stora förslag till 2021 är att slopa den så kallade uppskovsräntan. Vad innebär detta egentligen och framförallt, finns det läge att söka uppskov och investera pengarna i stället?

 

Kort – vad är uppskovsränta?

Om du sålt din bostadsrätt/hus/fritidshus så betalar du skatt för den vinst du gjort. Under vissa förutsättningar kan du få uppskov med att betala skatten av vinsten, ett så kallat bostadsuppskov. Då slipper du betala hela kalaset på en gång. Den som har ett bostadsuppskov påförs en årlig schablonintäkt om 1,67% av den uppskjutna vinsten. Denna schablonintäkt beskattas med 30% = uppskovsränta.

Just p.g.a. uppskovsräntan har många valt att skatta sina bostadsvinster istället för att släpa på kostsamma uppskov. I maj hade hela 600.000 personer uppskov, så det är nog fler än vad du tror.

Jag har egentligen enbart sålt en bostad under min livstid och den vinstskatten betalade jag direkt året därpå. Då var just den bostaden värderad till ca 200.000 kr.

 

Slopad uppskovsränta

Vi har fått besked om att regeringen i budgeten för 2021 föreslår att uppskovsräntan från tidigare bostadsförsäljning tas bort. Med andra ord kan du begära uppskov men inte betala någon ränta. Enligt uppgifter kommer det här röra en halv miljon svenskar. Rätt många med andra ord.

Slopandet av uppskovsräntan kan också leda till ett ökat utbud av bostäder till försäljning. Även bostadspriserna väntas öka något men det är inget säkert.

DI skriver

 Uppskovsräntan för uppskjuten skatt på vinst vid bostadsförsäljning ska tas bort nästa år, föreslår regeringen i höstbudgeten. Det kostar cirka 1,7 miljarder kronor.

Syftet är detta:

”Syftet med den föreslagna förändringen är att öka rörligheten på bostadsmarknaden genom att minska inlåsningseffekterna”, skriver regeringen.

 

Investera i stället för att skatta

Jag har faktiskt fått en fråga kring om det nu blir värt att söka uppskov för att således kunna betala skatten successivt nu när vi slipper räntan. Tyckte det var en BRA fråga.

Det finns ett gäng krav för uppskov som vi måste tänka på här. Viktigaste kravet är troligtvis:

  • Du köper en ny bostad inom Sverige eller ett EES-land. Du måste köpa en ny bostad, en så kallad ersättningsbostad. Även denna bostad måste ligga inom Sverige eller EES. Beroende på när du köper bostaden kan du få antingen preliminärt eller slutligt uppskov.

Du kan alltså inte bara sälja din bostad och flytta in i en hyresrätt och sedan begära uppskov.

Ta för givet att jag skulle sälja min bostad idag och köpa större. Du som följt mig länge vet att vi ständigt söker hus just nu. Senast i det här inlägget beskrev jag vårt senast misslyckade försök här. Vi kommer då skatta 22% på ca 300 000 (vinsten). Varför då inte begära uppskov och betala detta successivt nu när jag inte betalar uppskovsskatten?

Jag vet inte om jag tänkt på exakt allt, men jag tycker ändå det låter som ett bra alternativ. Det förutsätter givetvis att du ska ha en lång tidshorisont på börsen och inte bara 3-4 år exempelvis.

9
0
Kommentera gärna :)x
()
x