Igår kom min byggjätte Skanska med rapport för helåret 2019. Man kan verkligen säga att de val som bolaget gjorde 2018 redan gjort himlen klarare och vinsten för 2019 blev den näst högsta hitintills. Samtidigt snålar man med utdelningen rejält, ett beslut som jag kanske inte är helt okej med.
För att göra en lång historia kort så har Skanska tampats med mycket problem och osäkerhet. Stora nedskrivningar* 2017 och 2018 samt ett vd-byte vid årsskiftet 2018. Lönsamheten efter detta har förbättrats och Skanska redovisar nu ett rörelseresultat på 7,8 miljarder, vilket är det bästa sedan 2011.
*Bolag genomför nedskrivningar när en tillgång har tappat i värde så att det nuvarande värdet är mycket längre än det bokförda värdet
Trots riktigt starka siffror höjdes enbart utdelningen med 25 öre. Totalt blir utdelningen 2019 6,25 kr/aktie och betalas ut vid ett tillfälle i början av april 2020.
”Vi har en stark balansräkning och det är något vi är väldigt måna om att fortsätta med. Vi prioriterar också att växa vår projektutveckling, bland annat i USA”, säger Anders Danielsson.
Jag läste nyligen en artikel på DI och kan verkligen hålla med dem om att den snåla utdelningen är väldigt märklig. Visst förstår jag att det är bra att man investerar i den egna verksamheten, men som utdelningsinvesterare bör man ta historik och utdelningsstyrka på fullaste allvar.
Såhär skriver DI:
Samtidigt är den försiktiga utdelningen lite konstig, för kapital saknas definitivt inte. Räntorna är rekordlåga, byggrörelsen hade vid årsskiftet ett förskottskapital på 26,4 miljarder kronor, det högsta på flera år, och nettokassan på 3,2 miljarder kronor var den största sedan 2015.
Vad jag gjort nu
De flesta bolagen inom byggsektorn har gått som tåget under det senaste året. Igår valde jag helt enkelt att sälja en stor stek Skanska och i stället plocka in byggbolaget JM.
JM har haft en fantastisk utdelningshistorik och har idag nästan dubbla direktavkastningen mot Skanska. Dessutom känns deras verksamhet lättare att omfamna och jag är lite orolig att Skanska fortsätter ta på sig stora projekt i USA, något man tidigare påpekat att man ska vara försiktig med.
Tyvärr måste jag säga att jag lite börjat tappa den långsiktiga tilliten till ledningen i Skanska.
Tanken är nu att fortsätta investera i JM och köpa lite då och då. Jag tänker också troligtvis skala av ännu mer i Skanska här framöver.




Det blir en näst intill sjuklig fokusering här på just utdelningen. OK att utdelningen har sänkts och att den nu inte ökade så som önskat men man kan väl knappast påstå att totalavkastningen på aktien varit dålig det senaste året?
När det kommer till utdelning så är det väldigt mycket som spelar in och inte bara utdelningen i sig. Man vill ha säkerhet bakom utdelningen och själv nöjer jag mig inte med allt för låg sådan när jag kikar på helheten i min portfölj. Återigen, det finns lika många investeringsfilosofier som det finns investerare. Tycker min strategi hitintills funkat bra och jag tänker fortsätta med den.
Tack för kommentaren Bobby! 🙂
Mycket konstig motivering till att sälja, de flesta borde titta mer på totalavkastningen istället för att fixera sig vid utdelningen.
Då läste du nog inte riktigt hela inlägget är jag rädd…
Fast det är ju det som faktiskt står i inlägget
Visar på styrka att hålla igen på utdelningen, blev ju ändå en höjning från 6kr till 6,25, de visar gröna siffror på både 1 vecka, i år, 1månad, 3 månader, 1år, 3år och 5 år, personligen tycker jag en sådan aktie är bättre än tex Kindred och Swedbank som du har, swedbank t o m sänkte ju utdelningen, själv är jag kluven Inför Saltängen, har dock gått på plus genom åren med utdelningar, intressant inför nästa utdelning, sänker de åker den ut med buller och bång,
För den som är bekant med Lundberg och hans utdelningsfilosofi torde inte ökningen med just 25 öre komma som någon överraskning. Du kan ju alltid göra en Petrusko och sälja av på en sådan här nyhet, eller ligga kvar med vetskapen om att du kommer bli rikligt belönad framgent… Jag vet vad jag kommer att göra!
Halloj!
Säljer väldigt sällan bolag men det blir oftast ett väldigt liv när jag väl gör det. Samma när jag sålde Cloetta och Kopparberg. Hursomhelst är det mitt val och det är ett val som jag senare kommer analysera också
Åh kommer ihåg vad det skrevs när du sålde Cloetta. Bara jag ställde säkert 10 frågor på twitter då jag blev osäker själv om jag skulle behålla eller ej (Cloetta finns dock kvar än så länge hos mig).
Rätt eller fel det är ingen som vet, blir en rejäl vinst för dig! Grattis! Jag behåller mina aktier får se hur det slutar…
Tror det helt klart kommer bli bra!
Hej KTM!
Läser dina inlägg dagligen tycker att det är en fin krydda på tillvaron, men har aldrig skrivit något. Jag själv äger PEAB och ser stor potential i det bolaget med fin orderbok och utdelning av fastigheterna i slutet av året. Tittade du något på PEAB vid dit val? Och varför valde du inte PEAB isf? hur ser du Noteringen av Train Alliance?
Ha det bra!
Hej Anonym!
Peab har jag inte kikat något på med pappa ägde bolaget i sin portfölj tillsamman med Telia (enbart). Rätt galet att enbart ha 2 bolag i sin portfölj men så kan det tyvärr se ut än idag. Min vision är ju att enbart äga ett byggbolag i portföljen och nu äger jag ju två till och med 🙂
Hej! Ja, jag blev också förvånad över den låga utdelningen, fick en lite skum eftersmak där… Har nog ändå fortsatt förtroende för Skanskas ledning – de har trots allt skött senaste året bra – men ska också se över mitt Skanska-innehav.
Kommer du förresten att skriva något om Saltängen, vet att det är ett innehav vi båda sitter på. Har försökt läsa på lite men är nyfiken att höra mer och vet för närvarande inte om det är läge att byta pref eller fylla på. Skriv gärna vad du tänker om du får tid! 🙂
Allt gott!
Hej Staffan!
Ja man har ju verkligen visat att man kan ändra en skuta och trots att branschen i sig gått bra så är det ju ingen garanti att bolaget också ska gå bra. Det är väl bara att hoppas att projekten man nu tar på sig i USA är lite mer säkra än tidigare.
Hej KTM.
En fråga, när du väljer aktier du ska investera i, förutom DA, hur djupt analyserar du dessa bolag?
Jag har investerat i aktier sedan 2012, med långa uppehåll för att jag brände mig och förlorade stora investeringar.
Men trots det så vet jag inte vad man ska titta efter i rapporterna. Har du något kort tips pm hur jag kan bli bättre på att ”spotta” fina siffror och känna lite mer säkerhet när jag investerar.
Hej!
Det är lite olika beroende på vilken typ av bolag det är skulle jag vilja säga. Skillnad om jag t.ex. kikar på en bank, ett investmentbolag eller ett byggbolag som i det här fallet. Jag försöker göra det lättsammare valet och kikar sällan på t.ex. P/S eller PEG. Funderar desto mer över bolagets historik samt vart jag tror man kommer vara i framtiden utifrån givet läge.
Hej KTM,
Hur tänker du kring Saltängen Property Invest efter vinstvarningen?
Allt gott
Jättesvårt att säga och väldigt tråkigt i största allmänhet då jag ägde bolaget mest för att jag tyckte det var pålitligt med tanke på hyresgästen, de långa kontrakten och enkelheten. Har ju skrivit om bolaget tidigare.
Jag sitter mest kvar idag och spanar kring vad som händer.
Jag köpte skanska för ca 1 år sedan och har absolut inga planer på att sälja, Skanska är ett av världens största byggbolag och de har varit verksamma i ca 120 år !
Ja det är kanske lite trist att de inte höjde utdelningen mera men detta är ingenting som Jag ligger sömnlös över. (Det finns betydande värre saker att oroa sig för tro mig)
Det är ju också en styrka med Skanska att man är just så spridda som man faktiskt är. Kanske kan man dessutom slippa nedskrivningarna i USA framöver, vilket då skulle ge ännu bättre effekt.
Spännande!! Ibland behöver man förändra portföljen för att känna sig nöjd. 😊 Man är som tur inte gift med bolagen bara för att man är långsiktig. 😀Själv har jag skickat ut Kinnevik, Creades, Öresund och imorrn lämnar Industrivärden. Ens pengar ska förvaras där man vill ha dom, och ibland tröttnar man och hittar större potential någon annanstans.
Ha en fin Söndagkväll!
Hej på dig Trogna läsaren!
Ja det tycker jag ändå du gör rätt i. Huvudsaken är väl att man reflekterar över sina beslut och analyserar hur det gått så att man kan dra lärdomar antar jag. Sedan får man väl se upp så man inte gör samma misstag flera gånger som jag gjort 🙂
Tycker ändå du behöll länge trots den stora sänkningen förra året. Har själv satsat på NCC som jag tycker är minst omtyckt av investerarkollektivet och där jag tror finns mest uppsida. Även där det verkar vara mest att reda ut också, men hoppas på att det i långa loppet ger en ok avkastning.