Är du en investerare som investerar i enskilda bolag så är risken stor att du kommer att bekanta dig med Inlösenaktier (IL-aktier). Jag fick nyligen en fråga kring hur jag brukar göra med dessa för att optimera resultatet.
Fråga
Varför löser bolag in aktier?
Det finns tillfällen då ett bolag fattar beslut att göra inlösen av egna aktier. Oftast tyder detta på att kassan i bolaget är stark och att man vill föra över värde till aktieägare.
Inlösen av aktier kan jämföras med en extra utdelning till aktieägarna. Dock kan en anledning till att man gör inlösen vara att man vill göra det mer skattemässigt fördelaktigt för vissa aktieägare. Detta gynnar framförallt utländska ägare.
Hos HiQ kan vi läsa:
HiQ International ABs (”HiQ”) finansiella ställning har stärkts väsentligt
under de senaste åren och styrelsen bedömer att bolagets nuvarande
balansräkning är mer än tillräckligt stark för att säkerställa
verksamhetens utveckling på medellång sikt. Styrelsen föreslår en
aktiesplit 2:1 i kombination med ett obligatoriskt inlösenförfarande.
Som jag skrev tidigare så visar detta på att HiQs finansiella ställning är så pass god att man kan dela ut inlösenaktier till aktieägarna. Dessa har redan hamnat på kontot. Gör du inget åt dessa kommer de automatiskt att lösas in för 3,35 kr/inlösenaktie den 25:e april
I fallet med HiQ så rör det sig alltså om ett obligatoriskt inlösenförfarande. Men tänk också på att det finns olika typer när det kommer till inlösen av aktier.
Hur brukar jag göra?
Om vi tittar hos Avanza idag kan du faktiskt se dessa inlösenaktier och kursen på dessa. Kursen står i 3,36 kr/aktie, alltså 0,01 öre högre än den obligatoriska inlösenkursen.
Tänk däremot på att det tillkommer courtage när du säljer de här IL aktierna. Blir aktierna automatiskt inlösta så tillkommer inget courtage.
Själv brukar jag helt enkelt vänta till dess att de löses in per automatik just för att slippa courtaget. Sedan ser jag till att ”bokföra” detta som en vanlig utdelning i min utdelningsmall.
Frågade även Avanza vad deras svar var:
Precis, om man inväntar det automatiska inlösen så slipper man sälja IL-aktierna och de löses in per automatik mot det förutbestämda beloppet.
Alternativet är dock att man säljer under handelsperioden men då kan priset vara högre/lägre men då tillkommer även courtage.
Tidsplan HiQ Inlösen
26 mars: Årsstämma kl. 10.00 i bolagets lokaler på Katarinavägen 15,
7tr. i Stockholm.
9 april: Avstämningsdag för aktiesplit. Varje aktie delas i två aktier,
varav en inlösenaktie.
10 april – 25 april: Handel i inlösenaktier.
7 maj: Avstämningsdag för inlösen av inlösenaktierna.
10 maj: Preliminär dag för utbetalning av inlösenlikvid, 3,35 kronor per
inlösenaktie, via Euroclear Sweden.
Du pratar inte mycket om din blogg.. Vill höra mer.. Förutom hur mycket du tjänar på den.. Ska du utveckla den.. Vilket bloggverktyg använder du? Är alla annonser dina.. Vad kostar bloggen dig.. Vill du göra nåt mer för att få den att utvecklas..
Hej anonym!
Bra frågor. Tyvärr är jag rädd för att majoriteten av mina läsare inte är intresserad av just bloggande utan av att bygga en långsiktig portfölj för att sluta arbeta. Därigenom har inlägg kring bloggande blivit lite mindre men jag försöker att dagligen förbättra och göra bloggen bättre. Just nu försöker jag implementera chart.js till ett av mina nuvarande plugins för att visa bättre grafer 🙂
Det är ju ett sätt till kassaflöde… Kassa flöde är ju en del av vad du gör.. Tycker jag iallfall
Driver du eller? Varför ska han skriva om sina bloggverktyg? Vi småsparare vill se inspiration och följa råd, inte tips om hur en blogg ska byggas upp. Herregud
Ja de allra flesta är nog här för att läsa om investeringar och sparande. Dock har jag märkt att det finns en del som också ställer frågor om bloggande samt hur man kan starta sin egen blogg och bilda passiva inkomster. Är kanske inte så konstigt då jag visat att det är fullt möjligt.
Tack för informationen! Då låter jag de ligga kvar tills automatiska inlösningen 🙂
Snyggt! Måste säga att jag gillar bolag som gör detta. Inte minst visar det på en trygg ekonomisk ställning men också på att man litar på investerarna att investera pengarna rätt och som man vill.
Jag äger aktier i HiQ och låter alltid dessa IL-aktier ligga kvar tills dess att de blir inlösta. Enda nackdelen jag ser med detta är att denna typ av utdelning inte syns i Avanzas graf över utdelningar. Hade hoppats att de kunde lösa detta på något sätt.
Det är så att de inte syns alltså? Hade faktiskt ingen aning om det 🙂 Tycker nästan att de borde visas trots att det kanske inte är en regelrätt utdelning. Likheterna är däremot skrämmande lika.
Har det hänt någon gång för dig att du sålt IL aktier innan det att de lösts in?
Hej KtM! Nu tycker jag inte man skall gå händelserna i förväg men det finns ju en poäng med att dela ut s.k inlösenaktier istället för vanlig utdelning och det är inte samma sak. Jag tycker det hade varit lite konstigt om någon mäklare fick för sig att visa något som utdelning som tekniskt sett inte är en utdelning. För oss i Sverige spelar det kanske mindre roll i just HiQ-fallet. Men låt oss säga att du hade ägt ett bolag där du betalar källskatt i sverige men tilldelas ”inlösenaktier” och du istället kan sälja dem på en utländsk marknad… Read more »
Hej https://frihetviautdelning.blogspot.com/ Kloka ord måste jag säga och jag förstår typ allt. Inser att det inte är svart på vitt samt att det finns en anledning till att dessa inte visas som utdelning hos mäklare. Jag antar att man kan skriva upp dessa i sin egna Utdelningsmall om man vill det, vilket jag gör. Tänkte även på det här med Norge som du skrev. Det är ju så att Norge höjt källskatten och jag antar att det är detta du syftar på lite? Själv börjar jag inse hur otroligt negativ inverkan källskatten har på portföljen då det ändå är en… Read more »
Jag har ytterligare en sak att ta upp med dig (vet inte om jag gjort det tidigare).
Men det verkar som att min RSS länk inte fungerar på din site. Har du bytt bloggadress eller hur är det nu?
Sköt om dig
Hej KtM! Du det var en bra fråga….har inte bytt adress och använder Blogger och har inte redigerat mitt tema (mer än adsense automatiska AI) så det bör vara så standards som det kan :)! Om du har något tips kan jag ju alltid kolla ;-). Beträffande din fråga till min tidigare kommentar så gällde det definitivt den nya ökade källskatten i norge som man inte kan undvika utan administrativa bekymmer med snigelpost. Inlösenaktier hade löst problemet direkt. För samtliga ägare från i princip alla länder :). I övrigt så tycker jag definitivt du kan räkna in det som en… Read more »
Hej!
Nej låter de bara ligga och vänta för att bli inlösta. Förstår dock problemet för Avanza då det är äpplen och päron men i många aktieägares ögon sett är det ju utdelningar.