Hastigt stigande räntorna har skapat nya möjligheter men även risker för storbankerna. Igår stormade det rätt rejält i sektorn och jag passade på att köpa mer i den bank som jag personligen tycker är mest intressant.

 

SEB Swedbank Nordea Handelsbanken
Utdelningsförslag 6,75 kr 9,75 kr 9,07 kr 8,00 kr
Direktavkastning 5,25% 4,62% 6,80% 7,70%

 

Det skakade ordentligt

Free Silhouette Man vector and picture

Igår blåste det rejäla stormar på börsen. För egen del såg det ut såhär

Rätt svettigt, men samtidigt tror jag att värsta dagen för mig någonsin inneburit ca -150 000 kr.

 

Varför skakade det?

Vad som utlöste dramat var Silicon Valley Bank (SVB) som blev den första banken att tas över av bankövervakningsmyndigheten FDIC sedan hösten 2020. Det här blev till slut den största bankkollapsen sedan finanskrisåret 2008.

Kollapsen i SVB gick snabbt som tåget. I torsdags meddelade banken att man dragit på sig förluster på 1,8 miljarder dollar samt att man behöver plocka in 2,25 miljarder dollar i nytt kapital. En försiktighet bland kunderna att sätta in pengar samt stigande räntor var anledningen.

Allt spred sig snabbt till resten av världen och OMXS30 slutade på -2,36%. Det här är ett av många exempel på när klockrena köptillfällen uppstår. Redan kl 10 hade många bolag tappat en stor tårtbit av sitt portföljvärde. Bankerna stod ut bland bolagen som tappat mest.

Kurserna kl. 10 på fredag

 

Bankernas sparränta är Inte attraktiv

Alla 4 banker presenterade riktigt starka rapporter i sin Q4. Rekordvinster presenterades där dessa drivits upp av ett allt högre räntenettot. Räntenettot är då skillnaden mellan vad banken får in från sina lån och vad man själva betalar för i ränta till sina sparkunder. Nu börjar räntorna på sparkontot ticka uppåt men som du säkert märkt så har det tagit lång tid medan bolånen skyndsamt höjdes.

Bankernas räntenetto steg med mellan 15-28% under 2022. Om vi enbart kikar på det fjärde kvartalet så steg räntenettot med i snitt +40% mot samma period i fjol. Den här tillväxten väntas fortsätta under 2023 också.

När räntan sticker iväg så innebär det att bankerna kan placera kundernas pengar till en högre avkastning. Den här effekten har ännu inte passats vidare till kundernas sparkonton hos bankerna. Som jag skrev om igår kan du med lätthet få 2,6% i obunden sparränta idag. Hos Swedbank ligger sparräntan på 1,15-1,55% beroende på hur mycket du sätter in…

 

Handelsbanken är mitt val

Handelsbanken har en mycket stark utdelningshistorik och i år förväntas mina aktier ge mig 5 700 kr i utdelning. Allt sedan 2014 har även Handelsbanken skickat ut en extrautdelning 7 av åren (om vi räknar med utskiftningen av Industrivärden som gjordes förra året).

Jag har kikat på de andra bankerna men personligen tycker jag Handelsbanken lyser som den bästa rent utdelningsmässigt. Att direktavkastningen i år är nära 8% är inget minus direkt. Nästa år lär det nog bli ännu mer pengar att dela ut om det fortsätter såhär.

 

Faktum är att Handelsbanken är bland topp 10 av bolag som fick flest nya aktieägare förra året. Listan toppas av SBB

Flest nya ägare 2022

  1. SBB, 92 706
  2. SSAB, 66 618
  3. Investor, 50 193
  4. Nibe, 36 153
  5. Atlas Copco, 27 526
  6. Axfood, 20 298
  7. Castellum, 18 514
  8. SAS, 15 121
  9. Handelsbanken, 14 360
  10. Tele2, 13 590

Tidigare har jag undersökt att du som ägt Handelsbanken under lång tid och återinvesterat utdelningen faktiskt fått 13% årligen. Det kan man inte tro, speciellt med tanke på den kräftgång aktien haft nu på senare tid.

Kollar vi på vilka aktier som köptes mest förra månaden så låg Handelsbanken i toppen:

 

Mest köpta aktierna, februari 2023

  1. Handelsbanken A
  2. Investor B
  3. Axfood
  4. SBB B
  5. Tele2 B
  6. Intrum
  7. Hexatronic Group
  8. SEB A
  9. Cibus Nordic Real Estate
  10. Peab B

 

Jag har redan haft en röstning bland mina läsare om hur man gör med bankaktierna. Den fick rekordmånga röstningar och slutade såhär:

21
0
Kommentera gärna :)x
()
x